1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası, Mezitli Belediyesi Farkındalık Yarattı

BAŞKAN TARHAN’IN KONUŞMASI DUYGULANDIRDI

Kanserden korunma teşhis ve tedavisi konusunda farkındalığın artırılması, insanların bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekilen etkinlikte bir süre önce ağabeyi Necati Tarhan’ı bu hastalıktan kaybeden Başkan Tarhan’ın yaptığı konuşma duygu dolu anlara sahne oldu.

Türkiye’de yapılması gereken çok fazla şey olduğuna vurgu yapan Başkan Tarhan, “Her birimizin çok yakınını kanserden vefat etmiştir. Hastanede yatanlar var, çocuklarımız var onlara zaman zaman moral destek amaçlı etkinlikler yaptık tabii herkesin sahip çıkması gerekir. Sadece belediyelerin desteği yetmiyor, kanseri sadece gününde gündeme getirmek kuşkusuz yetmez. Diğer günler içinde aynı şey geçerli. Otizm Gününde Otizmi anmak hiçbir şey ifade etmez. Yazmak, çizmek hiçbir şey ifade etmiyor. ‘Ne yapıyorsunuz’ diye sormak lazım çevremizdeki insanlara, iş insanlarına. Herkesin el atması gerekiyor. Sizin gibi gönüllü olan insanların sayısını arttırmak gerekir, problem burada. Hepimiz duyarlı olmalıyız, vatandaş olarak da. Bu tür günlerde birçok insanın gönüllü olarak bu çalışmalara katılması gerekir, eksik tarafımız bu ama en iyi yine de Mezitli’de. Herkesin kişilerin, kurumların, sosyal duyarlılık göstermesi gerekiyor ancak bu şekilde büyüyebiliriz” dedi.

‘KANSERLİLER KADAR YAKINLARI İÇİN DE ÇOK ZOR BİR HASTALIK’

Sözlerine, “Hastanede yatan, evinde şifa bekleyen herkese acil şifalar diliyorum. Ama ailelerinin de çok acı çektiğini biliyorum hepsine acil şifalar diliyorum. Umarım bizde ileri ülkeler seviyesine geliriz” diyerek devam eden Başkan Tarhan, “Türkiye’de konuşulacak ve yapılacak çok şey var. Belediyelere düşen çok fazla görev var. Hepsine birden çözüm bulmamız tabii ki zor. Ama elimizin yettiği kadar ulaşmaya çalışıyoruz. Güzel tarafları var, hüzünlü tarafları var bu çalışmaların. Bunun gibi bir dizi engellilerimiz, çocuklarımız, yaşlılarımız, cezaevinde kader mahkumları var, kanserliler var.

Down Sendromlu çocuklarla çalışma yaptık, ben her yerde söylüyorum gerçekten bu insanlara minnettarım onları tanıdığım için çok mutluyum. Bu kadar vücut olarak kimyasını insana geçiren bir başka canlının olduğunu zannetmiyorum” diye konuştu.

‘MEZİTLİ’DE YAŞAYAN HER BİREY İÇİN BİRŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Belediye olarak bu gibi direk sağlığı ilgilendiren konularda duyarlı çalışmalara imza attıklarına vurgu yapan Başkan Tarhan, “Mezitli’de yaşayan insanlarımızın yapısı oldukça farklı ve özel. Toplumsal sorunlara duyarlılık konusunda belli bir noktaya geldik. Geçtiğimiz günlerde duyurduk Otizm konusu ile ilgili çalışmalara başladık. Bir kısa film hazırladık, tanıtımını yaptık, yaygınlaştıracağız. Önümüzdeki günlerde bir park yaparak onlara bir mekan yaratacağız. Mezitli’deki Otizmlilerin bir dernek altında toplanmasını istiyoruz.

Engelliler için yine Mersin’de sanırım elli kadar dernek var ve bunların federasyonu da var sayıları bir hayli fazla.

Çözüm olarak bir mekan yarattık, onların her türlü gereksinimlerini karşılayacak küçük ama şık bir mekan oldu Cuma günü 17:30’da oranın açılışını yapacağız ve idaresini de Kent Konseyi Engelli Meclisine teslim edeceğiz.

Önümüzdeki günlerde gönüllü çalışma konusunu daha somutlaştırmak için, belediye meclisimizin gündeminde şu anda bir yönerge çıkartıyoruz. Belediye de gönüllü çalışan arkadaşlarla, gönüllü çalışmayanlar arasında bir fark olsun istiyoruz. Madem fazla bir şey yapamıyoruz, örneğin aklımıza gelen belli sayıda gönüllü evlerimize ve çocukları yüzme havuzlarımıza ücretsiz girsin, yüzme kurslarından ücretsiz yararlansın, müzik kursları gibi kurslarından ücretsiz yararlansın, kültür gezileri yaparken gönüllülere öncelik verelim. Evinde oturanda bundan istifade etmesin, gönüllü çalışanların önceliği olsun” şeklinde konuştu.

‘PANDEMİYE RAĞMEN HEDEFİMİZİN İKİ KATI KANSER TARAMASI YAPTIK’

Her zamanki gibi Mezitli’nin güçlü, sahalarda çalışan kadınlarının farkını ortaya koyduğuna belirten Mezitli Kent Konseyi başkanı Sibel Gelbul ise Kadınlarımız gönüllü olarak, çağımızın en büyük sorunu olan kansere dikkat çekebilmek amacıyla çok özel bir çalışmaya imza attılar. Simgesel renkli pomponları yaptılar ve Mezitli belediyemizin emektarlarıyla beraber taktılar.Mezitli Kent Konseyi olarak KETEM komitesiyle Mezitli’de tüm şehirde, tüm kırsalda bin kadınımızın kanser taramasını gerçekleştirdik. İki sene önce hedef beş yüz dedik ama hedef bine kadar çıktık. Her şeyden önemlisi kanser dünyada en tehlikeli hastalık, korkmamak lazım, bizim KETEM taramasını yaptığımızda karşılaştığımız en büyük sorun korkuyoruz, haberimiz olmasın, korkunun ecele faydası yok. Bin kadından kırk tanesinin erken teşhisini sağlamakla ilgili lokomotif görev üstlendik. Çünkü biliyoruz ki erken teşhis hayat kurtarır dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir