8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlandı

Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, sevgi, emek ve fedakârlıklarıyla dünyayı daha anlamlı kılan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak “Nevşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye, kadınlarımızı her platformda desteklemeye ve pozitif ayrımcılık anlayışı ile yanlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Nevşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla kutlandı.

Programa Vali İnci Sezer Becel’in yanı sıra Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran ve eşi Nejla Savran, Nevşehir İl Jandarma Alay Komutanı J. Kd. Albay Bahittin Murat Yakın, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, Merkez İlçe Başkanı Ferit Yiğitarslan, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Bilgiç, Gençlik Kolları Başkanı Haluk Köybaşı, Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Alevli ve Furkan Feralan, daire müdürleri, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kadınlar katıldı.

 

Programın açılışında konuşan Nevşehir Belediyesi Aile Danışma Merkezi’nde görevli Psikolog İlayda Altun İçen, toplumsal cinsiyet eşitli ve kadın hakları konusunda bilgiler verdi.

Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran ise konuşmasında, toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsuru olan kadınların haklarının konuşulması açısından bu günü çok önemsediğini belirtti.

 

Kadınların, yaşamımızın her anında yanımızda olan, bizleri dünyaya getiren, büyüten, yetiştiren, eğiten, sevgisi ile kuşatan ve şefkatli yürekleriyle bir an olsun bile bizleri yalnız bırakmayan, en değerli varlıklarımız olduğunu kaydeden Savran, aydın, umutlu, verimli, sağlıklı yarınlara ancak ve ancak kadınların üretimiyle ulaşılabileceğini vurguladı.

 

Konuşmasında Nevşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde kadınlar için yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler veren Savran, “Kadınlarımızın, hayatın her alanına etkin bir şekilde katılmalarına olanak sağlamak toplumumuzun ortak sorumluluğudur. Çünkü kadınlarımız yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillenmesine herkesten daha çok katkı sağlamaktadır. Nevşehir Belediyesi olarak bizler de bu konuda üzerimize düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye, kadınlarımızı her platformda desteklemeye ve pozitif ayrımcılıkla yanlarında olmaya var gücümüzle gayret ettik, etmeye de devam edeceğiz. . Bu duygu ve düşüncelerle başta tüm şehit anneleri ve eşleri olmak üzere; yaşamın her anında her türlü fedakârlıkta bulunan, yokluğumuzu ve sıkıntılarımızı paylaşan, her zaman yanımızda olan tüm fedakar kadınlarımızın ve attığım her adımda bana güç veren eşimin ve annemin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından Nevşehir’de hayallerini gerçekleştirerek çeşitli sektörlerde iş dünyasına katılan rol model girişimci kadınlar başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştı.Kadın girişimciler Büşra Dura, Esra Karakoca ve Nalan Altundağ’ın anlattıkları yaşam hikayeleri ve iş tecrübeleri katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi.

 

Programın son bölümünde ise Nevşehir’in ilk kadın valisi olan İnci Sezer Becel, ‘Yönetici Kadın Rol Modeli olarak bir konuşma yaptı.

 

Becel konuşmasında, fedakârlıkları, emekleri, sevgileri ve mücadeleleriyle hayatın her alanında müstesna bir yere sahip olan kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik etti.

 

Bugünün dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının, emeklerinin ve fedakârlıklarının çeşitli platformlarda konuşulduğu bir gün olduğunu belirten Sezer, “Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Bu anlamda, kadının ilerlemesi, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmeninde ön koşuludur. Türkiye ekonomisi, siyaseti, sosyal hayatı ve demokrasisi ile gelişirken bu sürece en fazla katkıyı veren şüphesiz kadınlarımız olmuştur. Hatırlanmalıdır ki, kadınlarımız tarih boyunca istiklal ve istikbal mücadelemizde daima en ön safta yer almış kimi zaman devletin kuruluşunda, kimi zaman da vatanın kurtuluşunda görev üstlenerek, geride asla unutulmayacak, günümüz kadınlarına rehber olacak bir miras bırakmışlardır. Devlet olarak kadına şiddet meselesi başta olmak üzere mevcut sorunlarla kararlı biçimde mücadeleye devam edeceğimizi, kadınlarımızın hayat şartlarını daha da iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğimizi, kadınlarımızın her alanda varlık göstermeleri hususunda kendilerine destek olacağımızı özellikle vurgulamak istiyorum. Bu vesileyle başta en büyük saygıyı, en samimi anmayı hak eden, şehitlerimizin anneleri ve eşleri olmak tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum. ” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Vali Becel, Belediye Başkanı Savran ve AK Parti İl Başkanı Kemikkıran tarafından girişimci rol model kadınlara çeşitli hediyeler verildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı