AÇEV, yılbaşında bağışçıları Türkiye’ye ‘Okuyan Bir Gelecek’ armağan etmeye çağırıyor

Okuyan Bir Gelecek projesi kapsamında bugüne kadar 7 bin çocuğu kitap setleriyle buluşturan AÇEV, 100 bin çocuğa ulaşma hedefi doğrultusunda yeni yılda herkese çocuklar için bağışta bulunma çağrısı yapıyor. Türkiye’de 5 yaşında çocukların yüzde 71’inin evinde 3’ten az kitap olduğunu ve çoğunun hiç kitabı olmadığını vurgulayan AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, “Yüksek sosyoekonomik düzeye sahip ailelerde yetişen çocuklar 4 yaşına kadar 45 milyon kelime duyarken, düşük sosyoekonomik seviyede yetişen çocuklar sadece 13 milyon kelime duyuyor. 32 milyonluk fark hem bireylerin sonraki hayatını, hem de ekonomiden toplumsal yapıya tüm ülkeyi etkiliyor. Temel okuryazarlık becerileri gelişen çocuk nüfusundaki yüzde 10’luk bir artış o ülkenin yıllık büyüme oranında yüzde 0,3’lük bir artışa denk geliyor. Gelin, Okuyan Bir Gelecek’i birlikte toplumsal bir seferberliğe dönüştürelim ve kitabı olmayan çocuk kalmaması için bu yılbaşında Okuyan Bir Gelecek’e bağış yapıp sevdiklerimize çocukların mutluluğunu hediye edelim” dedi.

AÇEV’in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) kitabı olmayan çocukları, kitaplarla buluşturmayı amaçlayan Okuyan Bir Gelecek projesi, destekler ve bağışlarla büyüyor. 23 Nisan’da başlatılan proje için bugüne pek çok ünlü oyuncu kitap okudu, toplanan bağışlar sayesinde ihtiyacı olan 7 bin çocuğa ve ailelerine içinde hikaye kitaplarının yanısıra, boya kalemi, oyun hamuru gibi yardımcı malzemelerin de bulunduğu kitap setleri ulaştırıldı. Okuyan Bir Gelecek ile 100 bin çocuğu kitap sahibi yapmayı hedefleyen AÇEV’e en son Mert Fırat ve Tilbe Saran çocuklar için kitap okuyarak destek verdi. Ünlü isimlerin kitap okuma videolarının da yer aldığı Okuyan Bir Gelecek platformuna (https://okuyanbirgelecek.org) destek vermek isteyenler platform üzerinden kitap seti bağışlayabiliyor veya 3747’ye SMS yollayarak katkıda bulunabiliyorlar. 

Kitap okuyan çocuk 32 milyon kelime önde hayata başlıyor

Erken yaşların çocukların hayatındaki en önemli ve belirleyici dönem olduğuna dikkat çeken ve yeni yıla girerken kitapsız çocuk kalmaması için çalıştıklarını vurgulayan AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt şunları ifade etti: 

“Bilimsel araştırmalar bize yüksek sosyoekonomik düzeye sahip ailelerde yetişen çocukların 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon kelime duyduklarını, oysa düşük sosyoekonomik seviyede yetişen çocukların sadece 13 milyon kelime duyduklarını gösteriyor. Bu 32 milyonluk fark hem bireylerin hayatını hem de ekonomiden toplumsal yapıya ülkeyi etkiliyor. Bu farkı ancak çocukları erken yaşlarda kitaplarla tanıştırarak kapatabiliriz. Ancak maalesef ülkemizde 5 yaşında çocukların yüzde 71’inin evinde 3’ten az çocuk kitabı var ya da hiç yok.”

Okuyan Bir Gelecek’in en önemli adımlarından birisi, kitap seti ulaştırılan çocukların ebeveynleriyle kurulan iletişim

Binlerce çocuğa ulaşmaktan mutluluk duyduklarını ancak kurumların ve bireylerin destekleriyle ulaşmak istedikleri çok daha fazla çocuk olduğunu belirten Başyurt şunları söyledi:

“Biz bu proje kapsamında çocuklara sadece kitap seti ve yardımcı malzemeler göndermiyoruz. Her kitaba özel hazırladığımız oyun ve etkinlik önerileriyle kitap okuma bittikten sonra ebeveyn-çocuk etkileşiminin de artması için de destek sağlamayı hedeflediğimiz, ebeveynlerle doğrudan iletişimde olduğumuz bir süreç yürütüyoruz. Tüm bu çalışmaların sonucunda aldığımız dönüşler çok mutluluk verici. Ebeveynler çocukların dile hâkimiyetlerinin ve dikkat sürelerinin arttığını, yeni sözcükler öğrendiklerini, hayal güçlerinin geliştiğini ifade ediyor. Kitap sahibi olan çocukların problem çözme becerileri gelişiyor ve çocuklar olaylar arasındaki neden sonuç ilişkilerini daha rahat kurabiliyorlar. Biz bu projeyle aslında sadece çocukları kitaplarla buluşturmuyor, toplumun birbiriyle sağlıklı ilişkiler kurmasına yönelik tohumları da toprağa bırakmış oluyoruz. Buna destek olmak isteyen herkesi internet sitemiz üzerinden bağışta bulunmaya çağırıyoruz.”

AÇEV’in 2016 yılında başlattığı Okuyan Bir Gelecek projesini pandemiyle birlikte 2021’de dijital platforma taşıma ve bağışlarla büyütme kararı aldığını belirten Başyurt, “23 Nisan’daki lansmandan bu yana 7 bin çocuğa kitapları ulaştırdık. Ebeveynlerin projeyle ilgili geri dönüşlerini almak, kitap setlerine kavuşan çocukların gözlerindeki mutluluğa tanıklık etmek bizim için büyük heyecan. Bu heyecanı herkesle paylaşalım ve daha çok çocuğu mutlu edelim istiyoruz. Yeni yıl yaklaşırken herkesi sevdikleri kadar çocukları da düşünmeye ve onlara kitap hediye etmeye davet ediyoruz. Gelin bunu birlikte toplumsal bir seferberliğe dönüştürelim ve kitabı olmayan çocuk kalmasın”  dedi.

Okuryazarlık becerilerinin artması ekonomik büyümeyi de artırıyor

Çocukların kitaba erişimlerinin artırılmasının ve okuma alışkanlığı edinmelerinin ülke ekonomisi üzerinde de olumlu katkıları olacağını sözlerine ekleyen Başyurt“Çocuk gelişiminin kitaplarla desteklenmesi yalnızca çocukların değil toplumların da kaderini değiştiriyor. Temel okuryazarlık becerileri gelişen çocuk nüfusundaki yüzde 10’luk bir artış o ülkenin yıllık büyüme oranında yüzde 0,3’lük bir artışa denk geliyor. Bu nedenle çocukların temel okuryazarlık becerilerinin gelişmesi için verilecek her destek toplumsal kalkınma ve refah için büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Ünlü isimler projeye kitap okuyarak destek veriyor

Okuyan Bir Gelecek projesi için Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Genco Erkal, Selçuk Yöntem ve Songül Öden gibi ünlü isimler kitap okudular. Projeye yılbaşı arifesinde Mert Fırat ve Tilbe Saran da kitap okuyarak destek verdi. Fazıl Say’ın müziklerini üstlendiği proje kapsamında ünlü isimlerin videoları bugüne kadar 170 binden fazla izlendi. AÇEV, Okuyan Bir Gelecek platformunu ünlü isimlerin desteğiyle büyütmeyi ve bağışlarla daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı