AgeSA’dan Yaşlanmaya Rehber Olacak Kitap: “Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa”

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün lider kuruluşlarından AgeSA, 2019 yılından bu yana projeler geliştirdiği Her Yaşta kurumsal sosyal sorumluluk projesine bir yeni çalışma daha ekledi. Agesa’nın desteğiyle çıkan, yaşlanma ve yaşlılık konusunda rehber olacak kılavuz niteliğinde “Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa” kitabı, lansmanla tanıtıldı. 

 

Sabancı Holding ve 200 yıllık dünya sigorta devi Ageas iştiraki olan AgeSA, Her Yaşta kurumsal sosyal sorumluluk projesiyle2019 yılından bu yana Türkiye’de yaşlanma ve yaşlılık konularında toplumsal fayda yaratıyor. AgeSA, bu konuyu ele alan ilk şirket olmanın verdiği sorumlulukla, yaşlanma ve yaşlılıkla ilgili konularda gündem oluşturmayı hedefliyor. Bu kapsamda birbirinden farklı çalışmalarla projenin etki alanını genişleten firma, son olarak yaşlanma ve yaşlılık konusunda rehber olacak bir kitabın yayımlanmasına destek oldu. Ayrımcı algının aksine, yaşlanmanın yaşamın birçok alanına tecrübe kattığına inanan AgeSA, “Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa” ismiyle satışa çıkan kitapta, orta yaştan itibaren insanları yaşlılık dönemine hazırlanmaya davet ediyor.

 

Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa isimli rehber niteliğindeki kitabın lansmanı, 20 Aralık’ta Nora Romi’nin moderatörlüğünde gerçekleşti. AgeSA Pazarlama ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Roşan Dilek’in sözcülüğünde gerçekleşen lansmanda, Klinik Psikolog Beyhan Budak, Ekonomist Emre Alkin, Beslenme Uzmanı Dilara Koçak,  Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Ayşe Kökçüde konuşmacı olarak yer aldı.

 

“Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa kitabımızda yaşlanma sanatını anlatıyoruz”

 

Gerçekleşen lansmanda, sektörde bir ilke imza atarak böylesine değerli bir projeye imza attıkları için gururlu olduğunu açıklayan AgeSA Pazarlama ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Roşan Dilek, Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa rehber kitabıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “AgeSA olarak elimizi taşın altına koyarak, Türkiye’nin yaşlanmaya hazırlığına rehber olmayı ve toplumun yaşlılık algısının pozitife dönüşmesine katkıda bulunmayı hedefledik. Böyle bir toplumsal sorunu ele alan ilk şirket olmanın getirdiği sorumlulukla da 3 yıldır projemiz kapsamında çalışmalar geliştiriyor, etki alanımızı genişletiyoruz. Şimdi de yaşlanma ve yaşlılık konusunda rehber niteliğinde bir kaynak olmadığı yönündeki tespitimiz doğrultusunda kılavuz niteliğinde bir kitabın yayımlanmasına destek verdik. Alanında uzman isimlerin kaleminden çıkan kitabımız, hem orta yaşı yaşlılık dönemine hazırlamaya destek oluyor hem de 65 yaş ve üzerini yaşlanma döneminde dolu dolu yaşamaya rehberlik ediyor. Yaşlanma sanatını anlattığımız Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa kitabımızın herkese ilham vermesini umuyoruz. Kitabın satışından sağlanan gelir önümüzdeki günlerde belirleyeceğimiz bir sivil toplum projesine bağışlanacak.”

 

Her yaşta dolu dolu yaşamak mümkün!

AgeSA, “Her Yaşta” kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında orta yaşın yaşlanmaya hazırlanmasına katkıda bulunmak, şu an negatif algılanan ve itibarı düşük olan yaşlılık kavramını olumluya çevirerek yaşlıların hayata katılımını artırmayı ve sonuç olarak “yaşlılığın itibarını yükseltmeyi” hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda yayımlanmasına destek verilen kitabın hazırlık sürecinde Türkiye’de ve dünyanın farklı yerlerinde insanların yaşlanma süreci araştırıldı. Hazırlık süreci boyunca uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırlarını soruldu, eşitsiz yaşlanmanın nedenleri araştırıldı, hayatının her anını dolu dolu yaşayan ilham verici insanlarla konuşuldu. Yaşlılığa hazırlanmanın fizyolojik, psikolojik, ekonomik gibi farklı açılardan değerlendirilen birçok yolu olduğunu fark eden Agesa, bunları okuyucularla buluşturarak bir kılavuz oluşturmak için kolları sıvadı.Sunay Akın, Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, Klinik Psikolog Beyhan Budak ve Uzman Diyetisyen Dilara Koçak gibi her biri kendi alanında uzman isimlerin de yaşlılığa hazırlık üzerine değerli önerilerine yer veren kitap, Türkiye’nin her yerinde online ve offline kanallarda satışa çıktı. Kitabın geliri proje kapsamında belirlenen bir sivil toplum kuruluşuna bağışlanacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı