AGF Başkanı Gaye Coşkun: “Gazetecinin tanımı yok”

Akdeniz Gazeteciler (AGF) Federasyonu Başkanı Gaye Coşkun, Mersin İnternet Gazetecileri Derneği’ni (MEİGDER) ziyaret etti. Başkan Coşkun, sadece internet gazeteciliği yasasının değil, gazetecilik meslek yasasının da biran önce çıkması gerektiğini söyledi.

tayfun17 Aralık 2021
AGF Başkanı Gaye Coşkun’un, ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren MEGİDER Başkanı A. Vahap Şehitoğlu, günümüzde gazeteciliğin artık internet üzerinden yapıldığına dikkat çekti. Bunun için örgütlenmenin bir zorunluluk olduğunu dile getiren Şehitoğlu, “Bu görevi yerine getirdik. Her geçen gün büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Gazeteci kökenli 40 üyemiz, kurumsal internet gazeteciliği yapmaktadır. Mesleğimizin etik ve kurallarını gayet iyi biliyoruz. Ve buna göre hareket ediyoruz. Dernekle birlikte ben değil, biz olduk. Mersin basınına hizmet etmeye bu mecra içinde devam edeceğiz. Bizleri kucaklayan Mersinlilere, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na ve onun çatı örgütü Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkan ve yöneticilerine teşekkür ediyorum” dedi.

“GAZETECİLİK YASASI ÇIKMASI GEREKİYOR”

İnternet gazeteciliğinin yasası olmayınca sorunların çözümü anlamında sıkıntı yaşandığını vurgulayan AGF Başkanı Gaye Coşkun da, internet gazetecilerinin yasal boşluklardan dolayı sorun yaşadıklarını belirtti. Coşkun, sadece internet gazeteciliği yasası değil gazetecilik meslek yasasının da çıkmasının önemine değinerek, “Çünkü gazetecinin tanımı yok. Mesleki anlamda bize yaptırım uygulayacak, aynı zamanda elimizi güçlendirecek bir yasaya ihtiyacımız var” diye konuştu. Başkan Coşkun konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Görünmese de internet gazetecilerinin de giderleri var. Hosting kiralama, personel, elektrik, internet ve telefon gibi harcamaları bulunmaktadır. Basın İlan desteği olmadığı için kişisel ilişkiler ve ticari reklamlarla ayakta durulmaya çalışılıyor. Çok fazla internet gazetesi var. Bu nedenle rekabet artıyor ve pastayı küçültüyor. Bu nedenle yasa biran önce çıkmalı ve kurumsal internet gazeteciliği kimliğine kavuşturulmalıdır. Yasa çıkarsa sayı azalacak. Ancak nitelik artacaktır. Onun için süreç hızlandırılmalı ve hep birlikte hareket etmeliyiz. Çatı örgümüz Konfederasyon yöneticileri Ankara ile devamlı görüşüyor. Bu yolda MEİGDER’i de yanımızda görmek gücümüze güç katar.”