Aliağa’yı Pavlonya Ağaçları Süsleyecek

AĞAÇ DİKİMİ KALDIRIMLARA ZARAR VERMEDEN BURGU MAKİNASI İLE YAPILIYOR

Kentin dört bir yanında ağaçlandırma çalışmalarını hızla sürdüren Aliağa Belediyesi, muhtelif bölgelere renkli yapraklarıyla estetik bir görüntü oluşturan aynı zamanda oksijen üretimiyle de hava kalitesinin artırılmasına destek olan Pavlonya Ağaçları dikiyor. Dünyanın en hızlı büyüyen bitkilerinden olan Pavlonya Ağacının dikimi burgu makinası aracılığı ile kaldırımlara zarar vermeden gerçekleştiriliyor.

 

Aliağa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalar kapsamında ilk etapta kentin ana arterlerinden Necmettin Giritlioğlu Caddesi’ne 168 adet Pavlonya Ağacı dikildi. Kaldırımlara zarar verilmemesi amacıyla burgu makinası ile gerçekleştirilen ağaç dikimleri kentin diğer caddelerinde de sürecek. Çok güzel ve geniş yapraklarıyla dikkat çeken Pavlonya Ağacı, hoş kokusuyla da biliniyor. Hızlı büyüyen, düzgün gövde yapısına sahip ağacın, oksijen üretimi de oldukça fazla. 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ ADİL ÇAĞLAR: “PAVLONYALARI KENTİMİZİN UYGUN BÖLGELERİNE DİKECEĞİZ”

Pavlonya Ağacının son yıllarda küresel ısınma sorununa karşı çözüm olarak sıklıkla gündeme geldiğini belirten Aliağa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Adil Çağlar, “Yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarımız kapsamında kentimizin ana arterlerinden olan Necmettin Giritlioğlu Caddesi’nin kaldırımlarına toplam 168 adet Pavlonya ağacının dikimini gerçekleştirdik. Renkli ve hoş görüntüsüyle dikkat çeken Pavlonya ağacı, çok hızlı gelişme özelliğine sahip. Kışları çok sert geçen iklimler haricinde her bölgede yetişebiliyor. Özellikle yapraklarının büyük olması nedeniyle karbondioksit çözümü çok yüksek olduğundan oksijen üretimi oldukça fazla. Hava kirliliğinin önlenmesinde sıklıkla kullanılıyor. Ağaç dikimlerimizi kaldırımlara zarar vermeden burgu makinası ile gerçekleştiriyoruz. Ağaçlarımızı kentimizin uygun bölgelerine dikeceğiz. Ayrıca, Tarımsal Üretim ve Kent Fidanlığımızda 12 binin üzerinde ağacımız, 13 binin üzerinde çalı grubu süs bitkisi bulunuyor. Aliağa Belediye Başkanımız Serkan Acar’ın kentimizi ağaçlandırma vizyonu çerçevesinde çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı