Bakan Kurum: “Çocuklarımıza Bırakacağımız En Büyük Miras Tertemiz Bir Dünyadır”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Konya’da düzenlediği ve 650’den fazla bilim insanının katkı verdiği İklim Şurası’nın kapanış programı yapıldı. Türkiye’nin 100 yılını şekillendirecek önerilere imza atan İklim Şurası'na emeği geçenlere teşekkür eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İklim Şurası sonuç bildirgesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması, enerji verimliliğinin sağlanması ve fosil yakıtların azaltılması için bir yol haritası olacak.” diye konuştu. Türkiye’nin bütün kesimleriyle bu mücadelede başarılı olmakta kararlı olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, “İstiyoruz ki; bize emanet edilen masmavi gökyüzünü, bereketli toprağı, turkuvaz denizleri, biz de çocuklarımıza, atalarımızın bize sunduğu gibi en doğal haliyle teslim edelim. Onlara bırakacağımız en büyük miras; doğal kaynakları korunmuş, yemyeşil bir doğa, muhteşem güzellikleriyle bir ülke, tertemiz bir dünyadır.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesini ele almak üzere Konya’da gerçekleştirdiği İklim Şurası tamamlandı.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye'nin ilk İklim Şurası'nın kapanış töreninde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un başkanlığındaki divan toplandı. Şurada ortaya çıkan tavsiye kararlarının okunmasının ardından Bakan Kurum, 217 maddelik tavsiye kararlarını oylamaya sundu.

Kurum, tavsiye kararlarının oy birliği ile kabul edilmesinden sonra yaptığı konuşmada, dünyayı tehdit eden iklim değişikliğiyle mücadeleyi merkezine alan, Türkiye’nin 100 yılını şekillendirecek önerilere imza atan İklim Şurası'na emeği geçenlere teşekkür etti.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEYE DAİR ÇOK ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Şûrada, iklim değişikliğiyle mücadeleye ve yeşil kalkınma hamlesine dair çok önemli kararlar alarak, yepyeni projeksiyonlar oluşturduklarını kaydeden Bakan Kurum, şöyle devam etti: “Sonuç Bildirgemizi de bu projeksiyonlara uygun şekilde hazırladık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından milletimize ilan edilecek sonuç bildirgemiz; yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması, enerji verimliliğinin sağlanması ve fosil yakıtların azaltılması için bir yol haritası olacak. Alternatif yakıtları ve akıllı ulaşım sistemleriyle ülkemizde temiz ulaşım ağını yaygınlaştırmak için bizlere bir plan sunacak. Sanayide sürdürülebilir üretim ve tüketim sistemlerinin, alternatif emisyon azaltım yöntemlerinin uygulanması için bir kılavuz olacak. Suyun verimli kullanılması, iklim dostu akıllı tarım teknolojilerinin geliştirilmesinde belirleyici bir belge olacak. Düşük karbonlu üretime ulaşmak için karbon tutma teknolojilerinin, enerji verimliliği sağlayan yüksek performanslı inovatif malzeme tasarımlarının geliştirilmesi için akademimize, iş dünyamıza bir yöntem sunacak. 2053 net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda ‘Ulusal Yeşil Finans Stratejisi’nin oluşturulması ve ulusal yeşil taksonomi mevzuatının geliştirilmesinde yol gösterici olacak.”

ÜLKEMİZİ YARINLARA HEP BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ

Bu çalışmaların bütün dünya için birer referans olacağına inandığını paylaşan Bakan Kurum, “İklim Şûrası Sonuç Bildirgemiz, Türkiye’nin sözünü yükselterek, etkisini küresel düzeyde hissettirecektir. Türkiye’nin yeşil kalkınma yolunda liderliğini hızlandıracak, inancını pekiştirecektir. Buradan hareketle ifade etmek isterim ki; iklim krizini aynı zamanda bir kalkınma meselesi de olarak gören Türkiye, 7’den 70’e bütün kesimleriyle bu mücadelede başarılı olmakta kararlıdır. Milli hedeflerimize sizlerle birlikte ulaşacağız. Ülkemizi yarınlara hep birlikte taşıyacağız” dedi.

YEŞİL KALKINMANIN LİDER ÜLKESİ TÜRKİYE

Bakan Kurum, “İstiyoruz ki; bize emanet edilen masmavi gökyüzünü, bereketli toprağı, turkuvaz denizleri, biz de çocuklarımıza, atalarımızın bize sunduğu gibi en doğal haliyle teslim edelim. Çocuklarımız yemyeşil ormanlarla mavi gökyüzünün buluştuğu şehirlerde yaşasın istiyoruz. Onlara bırakacağımız en büyük miras; doğal kaynakları korunmuş, yemyeşil bir doğa, muhteşem güzellikleriyle bir ülke, tertemiz bir dünyadır. Çocukların savaş uçaklarına değil, uçurtmalara baktığı tertemiz bir gökyüzüdür. Çocukların güzel bir çevrede, bombalarla değil, topaçlarla, bisikletlerle, bebeklerle huzur içinde oynadığı bir yeryüzüdür. İşte bu şuraya güç veren sizlerin başarısı bu olacaktır. Ben bu duygularla; 76’sı öncelikli olmak üzere 217 karara imza atan komisyon başkan ve üyelerimize; yolumuzu aydınlatan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. ‘Yeşil Kalkınmanın Lider Ülkesi Türkiye’ hedefinin önderi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı