Başkent’ten Sevindirici Haber: Konut Satışları Yüzde 8,7 Artış Gösterdi

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,1 artarak 97 bin 587 oldu. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 752 konut satışı ve yüzde 19,2 ile en yüksek paya sahip olurken, ikinci sırada ise satış sayılarına göre 8 bin 464 konut satışı ve yüzde 8,7 pay ile Ankara yer aldı.

 

2021 yılını bir önceki yıla göre yüzde 0,5 azalışla kapatan inşaat sektörü, 2022’ye ise hızlı bir giriş yaptı. Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,1 artarak 88 bin 306 konut satışın yapıldığı ülkemizde, Şubat ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,1 artarak 97 bin 587 konut satışı gerçekleşti.

 

Ahmet Fırat: “İnşaat maliyetlerindeki artış yalnızca sektörü değil vatandaşın alım gücünü de etkiliyor”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Fırat Life Style COO’su Ahmet Fırat, “Ocak ayında Ankara’da 8 bin 255 konut satılırken, Şubat ayında ise Başkent’ten toplam 8 bin 464 konut satın alındı” dedi. Ahmet Fırat ayrıca “TÜİK verilerine göre inşaat maliyet endeksi, 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 15,24 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79,91 oranında ciddi bir artış gösterdi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 10,12 ve işçilik endeksi yüzde 33,83 arttı. Ayrıca bir önceki yılın Ocak ayına göre malzeme endeksi yüzde 98,20, işçilik endeksi yüzde 41,02 artmış görünüyor. Bu şartlar daha çok konut üreticisini etkiliyor gibi görünse de hammadde sağlayıcısı firmalar, istihdam ve konut fiyatlarına yansıyan artışla birlikte vatandaşın alım gücünü de doğrudan etkiliyor” diye ifade etti.

 

Firma olarak ağırlıklı Ankara’da olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında markalı konut projelerine imza attıklarını belirten Fırat Life Style COO’su Ahmet Fırat, “Sektörde köklü bir firma oluşumuz ve bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerin sermaye gücüyle yeni yatırımlara imza atmaktan çekinmiyoruz. Ankara’nın son 10 yılda girdiği dönüşümle birlikte değişen konut çehresinde biz de elimizi taşın altına koyuyoruz. Başkentimizin marka şehir imajını taçlandıracak her projede yeni teknolojileri kullanarak daha kaliteli ve daha güvenli yapılar elde ediyoruz. Yabancı yatırımcıların da son dönemde gözdesi olan şehrimizde konut ve ticari yapıların satışlarında artış görmek bizleri mutlu ediyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı