Bu meslekleri yapmıyorsan kiralık yer yok!

Mersin’in Akdeniz İlçesine bağlı Çamlıbel semtinde bir iş merkezinin giriş katındaki kiralık afişin üzerindeki yazanlar pes dedirtti. ‘Doktor, Diş Hekimi, Avukat, Mali Müşavire kiralıktır’ yazısı görenleri hem şaşırttı hem de kızdırdı.

Mersin’de artan kira fiyatlarının önüne geçilemiyor. Önce Suriye’de yaşanan iç karışıklıktan kaçan daha sonra Rusya-Ukrayna savaşından dolayı gelenler ve son olarak da ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen depremlerin ardından kentimize gelen göçler ile vatandaş kiralayacak ev, işyeri bulamaz oldu. Üstüne bir de kira fiyatların fahiş fiyatlarına maruz kaldı. Hal böyle iken kiracıların kan ağladığı şu son yıllarda bir de kira afişleri şok yaşattı.

BU MESLEKLERİ YAPMIYORSAN KİRALIK İŞYERİ YOK!

Çamlıbel’de bir iş merkezinin giriş katındaki kiralık afişin üzerindeki yazanlar pes dedirtti. ‘Doktor, Diş Hekimi, Avukat, Mali Müşavire kiralıktır’ yazısı günümüzdeki acı gerçekleri ortaya koydu. Vatandaş, ‘kirayı nasıl öderim?’ diye kara kara düşünürken, artık ‘kiralık ev, işyeri tutabilir miyim?’ diye düşünmeye başladı.

KİRACI EV SAHİBİ ARASINDA GERGİNLİK YAŞANIYOR

Devletin kiracıları korumak adına politikalar geliştirmeye çalışsa da birçok ev, işyeri sahipleri bu durumlardan kendilerini sıyırmaya çalışıyor.  Geçtiğimiz günlerde CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış da kiracılar ve ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıkları TBMM’ye taşımıştı. Kış, kiracılar ve ev sahipleri arasında kira fiyatları sebebiyle yaşanan sorunların toplumsal huzuru ortadan kaldırdığını, ölümle sonuçlanan olaylar sebebiyle acilen tedbir alınması gerektiğine dikkat çekmişti.