Bulut Bilişime Yapılan Yatırımların 2022’de 482 Milyar Doları Aşması Bekleniyor!

Türlü zorluklarla karşı karşıya kaldığımız 2020 ve 2021 yıllarında küresel bir sanallaşma çağına girdik. Bulut hizmetlerini benimseyen şirketlerse bu döneme adapte olmayı başardı. Küresel boyutta bulut bilişime yapılan yatırımların, 2022’de 482 milyar doları geçmesinin beklendiğini belirten Teletek Genel Müdürü İlyas Turgut, yeni senede bulut bilişim sektöründe yaşanacak 4 trendi paylaşıyor.

 

Küresel ekonomiyi destekleyen ve uzaktan çalışma iş gücünde süreklilik sağlayan bulut bilişim sektörü, özellikle geçtiğimiz 2 yılda kurumlar için önemli bir öncelik haline geldi. Öyle ki küresel çapta 2020’de 313 milyar dolar yatırım alan sektörün, 2022’de 482 milyar dolardan fazla yatırım alması bekleniyor. Diğer tüm teknolojilere nazaran bulut teknolojisinin iş gücünü daha hızlı ve daha erişilebilir kıldığının ve bu durumun, daha fazla hizmetin bulut platformlarına taşınmasında önemli bir etken olacağının altını çizen Teletek Genel Müdürü İlyas Turgut, yeni senede bulut bilişim sektöründe takipte kalınması gereken 4 önemli trendi aktarıyor.

 

1. Bulut sistemlerine geçişte rekor bir yıl olacak. Yerel cihazlardan sık erişim gerektiren, büyük boyutlu dosyalar gibi depolama talepleri olan ve aynı zamanda arşiv ortamını genel bir buluta aktaran şirketler için en uygun çözüm olarak, hibrit bulut kullanımının yaygınlaşması ile buluta geçişin hızlanacağı düşünülüyor. Özellikle güvenlik ve hız açısından hibrit bulut sistemlerine geçiş yapan şirketlerin sayısında 2021’de büyük artış oldu. Bu çözümlerin önümüzdeki yıllarda daha çok kullanılmaya başlanacağı ve 2022 yılında yaklaşık 100 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşacağı öngörülüyor.

 

2. Sanal masaüstü kullanımı artacak. Kurumların birçoğu, hibrit çalışma modelini her geçen gün daha fazla benimsiyor. Bu durumda da bulut bilişim, şirketlerin vazgeçilmez bir ihtiyacı haline geliyor. İş istasyonlarındaki tüm ortamın uzaktan çalışılan dizüstü veya masaüstü ekranına yönetilmesini sağlayan bulut masaüstleri, işlerin kesintisiz, hızlı ve verimli ilerlemesini sağlıyor. 2022’de sanal masaüstüyle çalışmalarına devam eden şirketlerin sayısında artış oldukça bulut bilişim sektörü de büyüyecek ve her geçen gün yenilenerek gelişen teknolojileriyle geleceğin parlayan yıldızı konumuna gelecek.

 

3. Sunucusuz bulut hizmetleri ön plana çıkacak. Sunucusuz bulut sistemleri pazarda yeni ilgi görmeye başlıyor. Bu kavram, kuruluşların sunucu kiralamak zorunda olmadığı veya sabit miktarda depolama için ödeme yapmadığı bir sistem olarak açıklanıyor. Kurumların yalnızca kullanılan değer kadar ödeme yapmaları açısından sunucu tabanlı bulut bilişimden daha uygun maliyetli olan sunucusuz bulut sistemi kullanımında geçtiğimiz yıl artış gözlemlendi. 2022’de ise daha fazla şirketin bu sistemlere geçiş yapacağı öngörülüyor.

 

4. Bulut destekli IoT teknolojisinde artış olacak. Birçok sektörde IoT cihazları, bulut bilişim sayesinde önemli bir konuma geliyor. Müşteri deneyimini artırmak isteyen kuruluşlar, IoT ve bulut bilişime yöneliyor. Akıllı cihazların sunduğu kolaylıklardan olabildiğince verim almak isteyen şirketler de 2022’de yüzünü IoT ve bulut hizmetlerine dönmeyi planlıyor. Buna bağlı olarak bulut destekli IoT teknolojisinin kullanımında önümüzdeki yılda ciddi bir artış olması bekleniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı