Büyükerşen Çalar Saatin konuğu oldu

Hafta içi her gün Fox TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ekonomisinin konuşulduğu programda, belediyelerin döviz kurlarındaki artış sebebiyle borç yüklerinin de arttığını belirten Başkan Büyükerşen, bu artıştan kaynaklanan borçların devlet tarafından karşılanması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin içinde bulunduğu krizden kurtulabilmesi için sandığın hemen gelmesi, seçimin bir an önce yapılması gerektiğini de vurgulayan Büyükerşen, “Seçimde Atatürk ilkeleriyle kurulmuş Cumhuriyetin, daha güçlendirilmiş ve revize edilmiş bir yönetim modeliyle referanduma götürecek bir aday gerekiyor. Mutlaka uygun bir aday çıkacaktır” sözleriyle asıl kurtuluşun parlamenter sisteme geri dönüşte olduğuna işaret etti.

Ekmek kuyruklarının ekonominin dibe vurduğunun en önemli işaretlerinden biri olduğuna vurgu yapan Büyükerşen, tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de Halk Ekmek büfeleri önünde uzun kuyruklar oluştuğunu açıkladı. Başkan Büyükerşen ifadelerini “Halk Ekmeği, Yumurtayı ve Sütü vatandaşlarımıza uygun fiyatlarla ulaştırıyoruz ancak ben halkımızın ekmeğin yanına neyi katık ettiğini merak ediyorum. Bu pahalılıkta insanlarımız ekmek dışında bir şey bulamıyorlar” sözleriyle sürdürdü.

Günün sorusunun “GüvenNasılKazanılır” olduğu programda, Başkan Büyükerşen bu soruyu “Güven adil olmakla kazanılır. Beraber çalıştığınız insanlar da bunu iyi bilecek. En önemlisi ise partizan olmayacaksınız. Ben de bir siyasi partinin belediye başkanıyım ama hiçbir zaman partizanlık yapmadım. Göreve seçildiğimden bu yana parti rozeti bile taşımadım. Herkese eşit hizmet bizim en önemli görevimiz. Ayrıca güven kazanmak için verilen sözlerin tutulması gerekiyor” sözleriyle yanıtladı.

 Türkiye’deki imkansızlıklar nedeniyle yurt dışında iş ve okul arayışında olan gençlere de seslenen Başkan Büyükerşen, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının bu ülke için yokluk şartlarında mücadele verdiğini hatırlatarak, gençlere “O güzel dişinizi biraz daha sıkın, karanlıklar dağılacak, oyunuz çok kıymetli. Gelecek nesiller için ülkenizde kalın ve oyunuzu kullanın. Lütfen ümitsiz olmayın” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, programın kendine ayrılan bölümünden İsmail Küçükkaya’nın teşekkürleri ile ayrıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı