Büyükşehir 8 Mart’ta kadın hakları için çok sayıda etkinlik gerçekleştirdi

ÖZGECAN ASLAN KOŞUSU

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kadına şiddete dikkat çekmek için bu yıl 8’incisi düzenlenen Özgecan Aslan Koşusu’nu izledi ve kazanan atın sahibini temsil eden Kıvılcım Şen’e çiçek takdim etti. Şen’e kupayı ise erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden Özgecan Aslan’ın annesi Songül Aslan ve babası Mehmet Aslan verdi.

BİN KADIN BİN SES KOROSU

Sivil toplum kuruluşlarından, siyasi partilerden, belediye meclis üyelerinden, belediye bürokratlarından oluşan Bin Kadın Bin Ses Korosu, Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda müthiş bir etkinliğe imza attı. Koruyu, Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi Filiz Bahadırlı yönetti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı misafir eden, eşi Nuray Karalar’ın da dahil olduğu koro kadın temalı şarkılar seslendirdi.

Akdeniz Kadın Korosu’nun da gösteri yaptığı etkinlikte katılımcılara hitap eden Başkan Zeydan Karalar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyetin geleceği için öğretmenlere yaptığı çağrıyı hatırlatarak, “Fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştiremezsek, kadına şiddet bitmez. Ancak, Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedef doğrultusunda ilerleyip, aydın, müreffeh hale gelirsek kadına şiddet sonlanır. Biz de hep birlikte böyle bir memleketin temelini atacağız. İstanbul Sözleşmesi’ne de yeniden döneceğiz” dedi.

Koronun ardından sahne alan Adanalı ses sanatçısı Betül Haydın, güzel şarkılarıyla Adanalılara seslendi.

NİYET AKADEMİ WORKSHOP PROGRAMI

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Niyet Akademi Workshop Programı gerçekleştirildi.

Niyet Akademi Mimar Sinan Şubesi’nde gerçekleştirilen programda branş öğretmenleri eşliğinde,  punch, macrome, ıslak keçe, takı tasarım ve geri dönüşüm ahşap atıklardan boyama gibi el sanatı dallarında birebir canlı performans gerçekleştirildi.

2 saatlik çalışmaya Adanalı kadınlar da katıldı.