Çakır çözümü buldu

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, 81 il ve160 ilçede bulunan 365 Oda ve Borsa ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin gücünü kullanarak Mersin’in sorunlarını tek tek çözeceklerini belirtti.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında düzenlenen TOBB Akdeniz Bölge Oda ve Borsaları Toplantısına katıldı. Toplantıda söz alan Çakır, Mersin’in çözüm bekleyen sorunlarını aktarması sonrası ekonomide yaşanan sıkıntıların daha rahat aşılabilmesi adına iş dünyasının taleplerini dile getirdi.

Mersin ekonomisinin beklentileriyle sözlerine başlayan Çakır, kent ekonomisi için hayati öneme sahip Mersin Ana Konteyner Limanı, Çeşmeli – Taşucu Otoyolu ve Akdeniz Sahil Yolunun tamamlanması için ilgili Bakanlıklarda etkin lobi oluşturmak adına TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na destek istedi.

Mersin’in çözüm bekleyen sorunları sonrasında Türkiye gündeminde yer alan ve iş dünyasının önem verdiği konulara değindi. İş dünyasının önünde engel oluşturan vize konusunugündeme taşıyan Çakır, yenilikçi mesleki eğitim ihtiyacını, özel sektörün yeşil dönüşüme ve karbon vergisi uygulamalarına adaptasyonu konusunu paylaştı. PerakendeYasasının bir an önce hazırlanmasının gereğine işaret eden Çakır, iş dünyasının finansmana erişim sorunlarını ve AB ülkelerinin Türkiye’ye uyguladığı sebze ve meyve ek vergileri ile AB’nin yarattığı haksız rekabet konularını aktardı.

Toplantıda Dünya Odalar Federasyonu Başkanlığına seçilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu kutlayan Çakır, TOBB’un gücünün Oda ve Borsaların gücü olduğunu söyledi.