CHP Heyeti, Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komisyonu Üyelerini Ağırladı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: “Savaş en büyük insan hakları ihlalidir”

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay başkanlığındaki CHP heyeti, Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komisyonu üyeleri ile TBMM’de bir araya geldi. Engin Altay, “TBMM’de ana muhalefet partisi olarak güçlüğünün değil hukukun üstünlüğünü ve yargı bağımsızlığını ve yargının siyasallaşmamasını ısrarla savunuyoruz. Demokrasinin asıl ögesinin özgür birey olduğu inancı ve felsefesini taşıyoruz” dedi.

 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başkan Başdanışmanı ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ali Haydar Hakverdi ve İrfan Kaplan; Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komisyonu üyeleri ile TBMM Grup Yönetim Kurulu salonunda bir araya geldi

 

Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komisyonu heyeti ise Belçika’dan Maria Arena başkanlığında, Lüksemburg’dan Isabel Wiseler, Romanya’dan Gheorghe-Vlad Nistor, İspanya’dan Nacho Sánchez Amor, Almanya’dan Dietmar Köster, Macaristan’dan Katalin Cseh, Hollanda’dan Tineke Strik ve AB Delegasyonu Müsteşarı Elina Papadimouli ile AP Sekreteryası Görevlisi Djamila Chıkhı ve Elena Franceschınıs’tan oluştu.

 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, görüşmenin başlangıcında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sizleri Ankara’da ve Yüce Meclisimizde ağırlamaktan partim ve şahsım adına memnuniyet duyuyorum. Avrupa Parlamentosu’yla ilişkilerimizin derinleştirilerek geliştirilmesinin gerekliliğine inanıyoruz. Bu nedenle ziyaretinizin önemli olduğunu düşünüyoruz. TBMM’deki ana muhalefet partisi olarak güçlünün değil hukukun üstünlüğünü, yargının bağımsızlığını ve bu bağlamda yargının siyasallaşmasının önüne geçilmesini savunuyoruz. CHP, insan haklarının, çağın gereklerine uygun olarak süreklilik içinde geliştirilmesinin gereğine inanmaktadır.

 

Kadın-erkek eşitliğinin olmadığı bir ülkenin tam anlamıyla kalkınması mümkün değildir. CHP kuruluşundan bu yana kadın haklarının öncülüğünü yapmıştır. Kadına karşı şiddet Türkiye’deki en sık rastlanan insan hakkı ihlalidir. CHP Kadına karşı şiddetin bitirilmesi için ulusal eylem planı hazırlanması çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Ziyaret dünya gündeminin yoğun olduğu bir dönemde gerçekleşiyor. Ukrayna-Rusya krizini dikkatle izliyoruz. Savaş, en büyük insan hakları ihlalidir. Biz buna inanıyoruz.”

 

Görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı