“Cinsiyet eşitsizliği demokrasi sorunudur”

CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, 8 Mart Dünya kasınlar günü dolayısıyla yaptığı açıklamada “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunudur. Bu düzeni hep birlikte değiştireceğiz” dedi.

Esra YILDIZ-MERSİN (TANIK HABER)-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Kadın Kolları parti binasında yaptıkları basın toplantısıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Toplantıda konuşan Kadın Kolları İl Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni fesih eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, geçen hafta Türkiye’de kadın cinayeti oranının Avrupa ülkelerinden geride olduğunu söylemesine değinerek, “Şu gerçeği hatırlatmak isteriz ki; 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kız kardeşimiz katledildi. 497 bir sayı değildir; 497 evlattır, kardeştir, annedir, hayattan koparılan canlardır. Biz tek bir kız kardeşimizin şiddet görmesine, hayattan koparılmasına tahammül edemezken, 497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz. Şiddet uygulayıp mahkemelerde bahanelerin arkasına sığınan erkekler, iyi hal veya tahrik indirimleri ile ödüllendiriliyor. Kız kardeşlerimizin balkonlardan aşağı atılarak intihar kılıfı verilmeye çalışılıyor. Katiller, cezasızlıkla ödüllendiriliyor” dedi.

“ÜLKEMİZİN EN İŞSİZ KESİMİ GENÇ KADINLAR”

Türkiye’de her üç kadından sadece biri çalışma hayatının içinde yer aldığını söyleyen Genç, “Ülkemizin en işsiz kesimi genç kadınlar, en yoksul kesimi ise yaşlı kadınlar. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, her 100 kadından sadece 17’si kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yani kadınlar çalışma hayatına katılabilse bile daha güvencesiz çalışıyor” diye konuştu. Mevcut tablo karanlık olsa da kadınlar karamsar olmadığını belirten Genç, “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunudur. Ülke sorunlarının tek bir kişinin kararıyla çözülemeyeceğini yaşayarak, bedelini çok ağır ödeyerek gördük. Kadınların, çocukların, gençlerin ve tüm vatandaşların geleceğe umutla baktığı, toplumsal barış ve huzurun tesis edildiği mutlu bir ülkede yaşamak,  hepimizin hakkıdır. Bu amaçla bütüncül politikalar üreterek, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi inşa edeceğiz. Eşit ve adaletli bir çalışma hayatı için kadınların güvenceli çalışması, eşit işe eşit ücret alması, iş-özel yaşam dengesinin kurulmasına yönelik, uluslararası standartlar doğrultusunda, gerekli düzenlemeleri yapacağız. Kısacası; bu ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak” şeklinde konuştu.

AKTAY: “ÖZGÜR VE ADALETLİ BİR TÜRKİYE’Yİ HEP BİRLİKTE KURACAĞIZ”

Öte yandan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Aktay, açıklamasında, “Kadınların eşit koşullarda hayatı paylaştığı bir toplum yaratmak, Cumhuriyetimizin en önemli hedeflerinden biridir. Kuruluş döneminde bu yolda dev adımlarla yürüyen Türkiye bugün hiç hak etmediği koşullar altında yaşıyor. Bugün kadınlar yoksulluk ve şiddete mahkum edilmek, ekonomik ve toplumsal hayattan dışlanmak isteniyor. Kadınlardan, eşitsizlikleri sorgusuz sualsiz kabullenmeleri, her türlü ayrımcılığı normal bulmaları bekleniyor. Ama bu böyle gitmeyecek! Kadınlar adına temel ve evrensel insan hakları belgelerinden biri olan İstanbul Sözleşmesi’ne bile tahammül edemeyen bu iktidara hak ettiği karşılığı yine kadınlar verecek. Çünkü bu ülkenin onurlu ve güçlü kadınları cumhuriyetin ve demokrasinin değerini, çağdaşlığın ve laikliğin önemini çok iyi bilir. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, toplumsal eşitlik temeli üzerinde yükselen,  kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığa geçit vermeyen, özgür ve adaletli bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. Hayatı var eden, dünyayı anlamlı ve güzel kılan tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.