Çorlu Belediyesi “Erişilebilirlik Logosu” Aldı

Tekirdağ'da 'Erişilebilirlik Belgesi' almaya hak kazanan ilk belediye olan Çorlu Belediyesi, Birleşmiş Milletler tarafından tasarlanan "Erişilebilirlik Logosu"nu gururla taşıyacak.

 

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi'nde Tekirdağ Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından mekân ve hizmetlere, bağımsız ve güvenli ulaşılabilmesini ifade eden "erişilebilirlik" uygulamalarının görünürlüğünün artırılması amacıyla "Erişilebilirlik Logosu" tanıtım toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda Tekirdağ Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Ülkü Uslu tarafından Çorlu Belediyesi'nin yanı sıra kentte engellilerin erişiminde standarda uygun olduğu tespit edilen toplam 6 kuruma belge verildi. Toplantıya katılan Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı belgeyi Müdür Uslu'nun elinden aldı.

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, ülkemizde engelli ve yaşlılar başta olmak üzere hareketliliğinde kısıtlılık yaşayanların toplumsal hayata katılımında yaşamlarını kolaylaştıran tedbirler alarak bina, açık alan, toplu taşıma sistemleri, hissedilebilir yüzey, asansör, zemin kayganlığının ölçülmesi gibi her konuda erişilebilirlik standartlarını taşıyan kuruluşlara verilen "Erişilebilirlik Belgesi"nin kendileri için bir madalya ve övünç kaynağı olduğunu söyledi.

 

Engelli ve yaşlılar başta olmak üzere hareket kısıtlılığı yaşayan bireylere yönelik hizmet ve projelere büyük önem verdiklerini belirten Başkan Sarıkurt, "Engelli, yaşlı ve hareket kısıtlılığı yaşayan bireyler toplumumuzun bir parçası ve onların yaşamlarını kolaylaştırmak bizim görevimiz. Geçtiğimiz süreç içerisinde dezavantajlı bireylerin yaşam koşullarını iyileştirmeye ve yaşam kalitelerini yükseltmeye yönelik gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ve projelerimizin ödüle lâyık görülmesi bizim için gurur kaynağıdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından belirlenen ve Birleşmiş Milletler tarafından tasarlanan ‘Erişilebilirlik Logosu’ belediyemiz için onurla taşınacak bir madalyadır.

 

Bu amaçla belediye hizmet binamızda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızı daha da geliştirerek engelli, yaşlı ve hareket kısıtlılığı yaşayan vatandaşlarımızın birtakım özel ihtiyaçlarını karşılamaya, yaşam kalitelerini yükselterek onların toplumsal hayatta daha aktif bir şekilde yer almaları için olanaklar sunmaya ve hizmet üretmeye devam edeceğiz. Tekirdağ sınırları içinde ‘Erişilebilirlik Belgesi’ alan ilk belediye olmamızdan ötürü emek veren değerli çalışma arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum." dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı