COVID-19 işitme kaybına yol açabilir

Araştırmalara göre COVID-19 enfeksiyonunun varyantlarının ortaya çıkması ile birlikte farklı rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. İşitme kaybı da bu rahatsızlıkların başında geliyor. Vaka analizlerinin incelendiğini ve COVID-19 sonrası ani görülen işitme kayıplarının rapor edildiğini belirten Demant İşitme Sağlığı Grup Şirketleri Eğitim Müdürü, Odyolog Bahtiyar Çelikgün, “Yapılan güncel bir araştırmada, COVID-19 sonrası işitme ve denge sorunları başlayan 10 hastanın katıldığı bilgisi yer alıyor. Hastaların 9’u aynı zamanda çınlama şikâyeti olduğunu da belirtmiş. 10 hastanın 7’sinde tek taraflı işitme kaybı görülürken, 3’ünde her iki kulakta da işitme kaybı gözlenmiş. Hastaların yalnızca 2’si COVID-19 sonrası normal işitmeye kavuşabilmiş. Yine katılımcıların 6’sı, aynı zamanda baş dönmesi veya dengesizlik şikayetlerinde de bulunmuş” açıklamasında bulundu.

Giderek dikkat çeken bir konu haline gelen koronavirüs ve işitme-denge bozuklukları arasındaki ilişkiye dair araştırmanın 2021 yılında Jeong ve arkadaşları tarafından yapıldığını hatırlatan Demant İşitme Sağlığı Grup Şirketleri Eğitim Müdürü, Odyolog Bahtiyar Çelikgün, “Bu araştırmada, Covid-19 virüsü ile işitme ve denge fonksiyonlarına etkisi, kapsamlı bir şekilde ele alınmış” dedi. 

COVID-19 sonrası çınlama, baş dönmesi ve işitme güçlüğü yaşayanlar doktora başvurmalı

Günümüzde Sitomegalovirüs, Herpes simpleks gibi virüslerin işitme-denge bozuklukları ile ilgili olduğunun da bilindiğini söyleyen Doktor Odyolog Bahtiyar Çelikgün, “Ancak Covid-19 ile ilgili olarak geniş kapsamlı bir bilgi henüz elimizde bulunmuyor. Bu nedenle Covid-19 geçiren bireylerin kaçında işitme kaybı olduğunu henüz söyleyemeyiz. Bununla beraber, literatürde çok sayıda araştırma, Covid-19 ve işitme-denge sorunları üzerinde duruyor. Bu nedenle, Covid-19’a yakalanan ve ardından, çınlama, baş dönmesi ve işitme güçlüğü gibi semptomları bulunan bireylerin kulak burun boğaz hekimine başvurmaları, işitme kaybının erkenden tedavi edilebilmesi adına oldukça önemli” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı