Dassault Systèmes ve Inria Sağlık ve Siber Güvenlik Alanlarında Ortaklık Kuruyor

Dassault Systèmes ve Fransa'nın Ulusal Dijital Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü Inria, Avrupa’nın dijital bağımsızlığı için stratejik bir ortaklık kurdu.
 

  • Dassault Systèmes ve Inria, Fransa ve Avrupa'da uzun vadeli "yenilikçi teknolojiler" tasarlamak üzere anlaştıklarını duyurdu
  • İki kuruluş, öncelikle sağlık ve siber güvenlik alanlarındaki sanal ikiz deneyimlerine odaklanacak
  • Bu ortaklık, Fransız ve Avrupa ekosistemlerini sağlık ve siber güvenlik alanlarında destekleyecek ve dijital güven dinamiği sağlayacak
  • Dijital teknolojide bilim ve inovasyonu ilerletmek amacıyla iki kuruluş arasında devam eden 20 yıllık iş birliği, bu projeyle daha da pekişecek

 

Dassault Systèmes ve Fransa'nın Ulusal Dijital Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü Inria, Avrupa’nın dijital bağımsızlığı için stratejik bir ortaklık kurduklarını duyurdu. Gerçekleştirdikleri bu ortaklıkla iki kuruluş, Fransa ve Avrupa'da uzun vadeli yenilikçi teknolojiler yaratma amacıyla teknolojik araştırmaya dayalı bir yol haritası çıkaracak.

 

Yol haritası kapsamındaki çalışmalar, sağlık alanında sanal ikiz deneyiminin hastalara, hastanelere ve sağlık sistemlerine daha fazla fayda getirmesine ve dijital güveni artırmak için siber güvenlikle ilgili teknolojilerin geliştirilmesine katkı sunacak.

 

Ortaklıklarıyla Fransız ve Avrupa ekosistemlerinin gelişimini desteklemeyi planlayan iki kuruluş buna ek olarak, özellikle Fransa'nın Siber Kampüs olarak da bilinen siber güvenlik merkezi ve dijital sağlık araştırma enstitüsü PariSanté Kampüs’le ilgili açık inovasyon projeleri ve kamu-özel sektör ortaklıklarıyla ilgili çalışmalar üzerine yoğunlaşacak.

 

Günümüzde toplum, dünyanın hızla dijitale geçmesiyle birlikte deneyim ekonomisinde yaşamaya başlıyor. Özellikle sağlık hizmetlerindeki yeni teknolojiler, vatandaşlara yeni bir güven çerçevesi sunmayı da gerektiriyor. Bu bağlamda Fransa ve Avrupa, dijital sağlık ve siber güvenlik alanlarında sahip oldukları anahtar teknolojik yetenekleri bağımsız bir endüstriyel teklif ve küresel anlamda lider, bilimsel bir mükemmellik geliştirmek ve sürdürmek için kullanıyor. Amaçları ise, insanlara en yüksek düzeyde güven ve hizmete dayalı yeni deneyimsel çözümler sunmak. 

 

Inria ve Dassault Systèmes’in ortaklıkları aynı zamanda dijital teknoloji ve bilimdeki kritik gelişmelere adanmış 20 yıllık iş birliklerini güçlendireceklerine de işaret ediyor. Yakın geçmişte iki kuruluş, COVID-19 salgını nedeniyle Fransa’nın temas izleme uygulamasını geliştirmek adına Fransa Sağlık Genel Müdürlüğü'nün kriz yönetimini destekleyen “TousAntiCovid” projesi için diğer pek çok organizasyonla birlikte çalıştılar. Fransa'daki ilaç keşif ve geliştirme süreçlerini dijital olarak dönüştürmeye odaklanan endüstriyel ve akademik ortaklardan oluşan “BioIntelligence” konsorsiyumunun üyeleri olarak da yer aldılar. Ayrıca Distène ve Argosim gibi Inria'nın teknolojik girişimciliğe yönelik proaktif politikasından doğan bazı startup’lar Dassault Systèmes'e katıldıklarını duyurdu.

 

Inria ile iş birlikleri hakkında açıklamalarda bulunan Dassault Systèmes Başkan Yardımcısı ve CEO'su Bernard Charlès, “Toplumun dijitalleştirilmesi, insanlara en üst düzeyde deneyim ve güven sağlamak için yeni bilimsel ve teknolojik temelleri gerektirir. Yaptığımız bu iş birliği sayesinde artık Avrupa ve Fransa, Inria ve Dassault Systèmes'in liderliğinin yanı sıra kendi alanlarında çok yenilikçi startup'ların öncülüğünde şekillenen birinci sınıf araştırma ve teknolojik yeteneklere sahip. Dolayısıyla bu ortaklık, toplum olarak içerisinde bulunduğumuz zorlukların üstesinden gelmek için kamu-özel ayrımını herkesin yararına aşacak yeni ekosistemler ortaya çıkarıyor” şeklinde konuştu.

 

Alanında dünya lideri Dassault Systèmes’le gerçekleştirdikleri bu stratejik ortaklığın, Fransa ve Avrupa'nın dijital gücünü güçlendirmeye yönelik eylem planlarının bir parçası olduğunu ifade eden Inria CEO'su Bruno Sportisse, “Bu ortaklık birinci sınıf üniversiteleri, yeni kurulan ve hatta lider olan şirketleri daha bağımsız kılarken; araştırma, teknoloji, yenilik ve beceri geliştirme konusunda da aynı ortak yol haritasıyla hareket etmelerini destekleyecek” dedi.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı