Dev Tümörden Türkiye’de Kurtuldu

Karnında 25 cm’lik tümör ile gelen Sudanlı hasta, Adatıp İstanbul Hastanesi’nde sağlığına kavuştu.

 

51 yaşındaki Sudanlı kadın hastanın yaklaşık 7 ay süren iştahsızlık, yorgunluk, karın ağrısı, bulantı, kusma ve hızlı kilo kaybetme şikayetleri vardı. 20 kg’dan fazla kilo kaybeden hasta, Sudan’da bir çok farklı sağlık merkezine başvurmasına rağmen kendi ülkesinde teşhis ve tedavi imkanına ulaşamadı.

 

Tedavi olabilmek için yurt dışında bir hastane arayışına giren hasta, birçok farklı ülkedeki hastaneler ile görüştükten sonra Adatıp İstanbul Hastanesi’ne gelmeye karar verdi.

 

Türkiye’deki tedavisi genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Alaattin Öztürk ve ekibi tarafından üstlenildi.

 

Bilgisayarlı tomografi ve MR sonuçlarında, karın içinde 25 cm. boyutunda tümöral bir kitle belirlendi. Kitlenin sol böbreği, dalağı ve pankreası da içine alması sebebiyle üroloji uzmanı Doç. Dr. Murat Tolga Gülpınar ile birlikte operasyon için gerekli planlamalar yapıldı.

 

3 farklı organla birden temasta olan 25 cm boyutundaki tümöral kitle, 4 saat süren bir operasyonda sol böbrek, dalak ve pankreasın kuyruğu ile birlikte bir bütün olarak çıkarıldı. Ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon yaşamayan hasta, 4 gün sonra ülkesine geri döndü.

 

“3 farklı organ ile temasta bulunan tümörlere nadiren rastlanır”

Op. Dr. Alaattin Öztürk operasyonla ilgili olarak; bu tip tümörlere nadiren rastlandığını, hastanın karaciğerinden daha büyük bir hale gelen tümörün, gerek boyutu gerekse 3 organı tamamen tutmuş olması nedeniyle ciddi bir hayati risk teşkil ettiğini belirtti.

 

Tümörün kendini besleyen yeni damarlar oluşturmuş olması nedeniyle kanama riski yüksek olan ameliyatta, tümörü sol böbrek, dalak ve pankreas ile birlikte, tek parça halinde dışarı çıkarttıklarını açıklayan Op. Dr. Alaattin Öztürk, büyük bölümü tümörün içinde kalan böbreği kurtarmayı düşündüklerini, ancak vücutta tekrar büyüme ihtimali olan tümörlü doku bırakılması riskinden dolayı tercih edilmediğini belirtti.

 

Hasta, yapılan görüşmede, operasyonu gerçekleştiren Op. Dr. Alaattin Öztürk ve Doç. Dr. Murat Tolga Gülpınar’a, hastanın ameliyattan önceki ve sonraki bakımını üstlenen hemşire ekibine güler yüzlü ve bilgili yaklaşımları için teşekkürlerini ilettiğini belirtti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı