“Doğalgaz zamları geri çekilmeli”

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, geçtiğimiz günlerde yapılan doğalgaz zamlarının geri çekilmesi ya da devlet tarafından sübvanse edilmesi gerektiğini söyledi. Yapılan zamların sıkıntılı günlerden geçen piyasayı daha da daraltacağını ifade eden Başkan Engin “Piyasalar bu zamlardan gerçek anlamda olumsuz etkilenecektir. Sanayiciler üretimi düşürüp, personel çıkartmaya yönelecektir. Piyasaların aktif ve canlı tutulması için bu zamların mutlak suretle sübvanse edilmesi gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı ürünlerde KDV oranının düşürülmesinin piyasalarda beklenen etkiyi göstermediğini dile getiren MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin “Çünkü serbest piyasa ekonomisinde satıcı firmalar, düşürülen oranı satış fiyatının içerisine yediriyorlar. Temel ihtiyaç olmayan ürünlerde KDV düştü, ancak satıcılar tarafından fiyatlar yükseltilerek bu hamle etkisiz hale getirildi” ifadelerini kullandı.

“KAMU MÜTEAHHİTLERİ BATACAK SEVİYEDE”

Açıklamasında kamu müteahhitlerinin yaşadığı sorunlara da değinen Başkan Hasan Engin “Dinamik fiyat farkı kararnamesi bir an önce çıkarılmalıdır. İhale sözleşmelerin koşulsuz ve şartsız feshedilmesi konusunda karar alınmalıdır. Çünkü kamu müteahhitlerinin neredeyse hepsi batacak seviyeye gelmişlerdir” diye konuştu.

ENFLASYON RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Son olarak TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları hakkında da görüşlerini beyan eden Başkan Engin şunları kaydetti: “Enflasyonunun yüzde 61 olduğu açıklanıyor ancak piyasa enflasyonunun resmi rakamların üzerinde olduğu herkesçe malumdur ve maalesef enflasyonumuz durdurulamıyor. Geçtiğimiz aylarda da söylediğimiz gibi üretimde maliyet girdilerinin fiyatlarını aşağıya çekemezsek sorun devam edecektir.”