Down Kafede Buluştular

Her yıl Mart’ın 21’inci günü, 21’inci kromozomun 3 tane oluşunu simgelemek amacıyla kutlanan Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü, Mezitli Belediyesi ve Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nın (ZİÇEV) ortaklığında gerçekleştirilen etkinlikle kutlandı. Mezitli Belediyesi’nin, Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında Down Kafe’de düzenlediği etkinlikte, Belediye Başkanı Neşet Tarhan eşi Sembol Tarhan’la birlikte çocuklarla dans etti.

Etkinliğe aileleriyle birlikte yoğun ilgi gösteren Down sendromlu gençleri yeteneklerini gösterme şansı da buldu. Etkinliğin paydaşlarından olan Mardinli Girişimci İş İnsanları Derneği de (MAGİİD) katılanlara kumanya desteği verdi.

“DOWN SENDROMLU BİREYLERİN EKSİK DEĞİL, BİZDEN ÇOK FAZLA OLDUKLARI FARK EDİLSİN İSTİYORUZ”

Etkinlikte konuşan Başkan Tarhan, etkinliği, halkın down sendromlu gençlerin ve sergileyebildikleri yeteneklerinin farkına varmaları için gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Tarhan, “Bir hastalık değil, genetik bir farklılık olan down sendromu, sadece insanda değil, her canlıda görülebilen bir durum. Sayıları oldukça fazla olmasına rağmen sosyal hayatta yerleri pek bulunmayan down sendromlu bireyler, hayata karışmalarını zorlaştıran genetik farklılıklarına rağmen gerekli eğitim, sosyal farkındalık ve kabulle bu durumu tersine çevirebiliyor. Biz belediye olarak zaten bunları biliyor ve çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz. Down Kafemizde onların sosyal alanda daha çok yer almalarına imkan tanırken, halkımızın da onlarla bir arada olarak aslında farklı olmadıklarını, eksik değil, bizden çok fazla olduklarını fark etmelerini istiyoruz” dedi.

“KEŞKE HEPİMİZ BUNLAR KADAR TEMİZ YÜREKLİ OLABİLSEK”

Özellikle öğle yemeklerini Mezitli Belediyesi Sosyal Tesisleri ve Sanat Çarşısının yanında bulunan Down Kafe’de down sendromlu çocuklarla yemeye gayret gösterdiğini ifade eden Başkan Tarhan, “Down sendromlu bireylerin bizden bir fazlalığı var. +1 kromozom bizden daha farklı bu arkadaşlarımız. Ama bu fazlalık artı özelliklere sahip kıldı. Bizden çok farklı özelliklere sahipler. Çok temiz yürekliler. Keşke hepimiz onlar kadar temiz yürekli olabilsek. Keşke hepimiz onlar kadar sevecen olabilsek. Down sendromlu çocuklarımıza elimden geldiğince zaman ayırıyor, seviyor ve sarılıyorum. Onlarda çok farklı bir enerji görüyorum. Onların mutlu olduğunu görmek bana güç veriyor” diye konuştu.