Dünya operasyonunu Türkiye’den yönetecek

5 yıl önce Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Rusya pazarlarına yakınlaşmak için Türkiye’ye yatırım yapan İtalya’nın önde gelen tasarım odaklı markası Rapsel, dünya operasyonunu Türkiye’den yönetme kararı aldı.

 

‘’Yıl sonuna kadar yüzde 100 büyüyeceğiz’’

Şirketin Türkiye Yönetici Ortağı ve Genel Müdürü Ayşen Uz, son 5 yılda Türkiye’de ekonomik yönden pek çok sıkıntı yaşanmasına rağmen lüks tüketim sektörünün yükselişte olduğunu ve buna bağlı olarak Rapsel markasıyla büyüme hedeflerini sürdürdüklerini söyledi. 

 

5 sene önce Türkiye’nin stratejik konumu gereği seçildiğini ve yakın bölgelere ihracat hedefiyle operasyon üssü planlamasıyla harekete geçtiklerini ifade eden Ayşen Uz sözlerine şöyle devam etti:’’ Ancak zaman içerisinde gelişen pazar koşullarıyla ve sektörel büyümenin de sonucu olarak dünya operasyonu Türkiye’ye devredildi. Bunların yanı sıra ihracat kapasitemizdeki artış ile yıl sonuna kadar yüzde 100 büyüme öngörüyoruz’’ dedi. 

 

‘’Ciromuzu 3 katına çıkaracağız’’

2021 yılı şirketin cirosu hakkında bilgi veren Ayşen Uz şunları kaydetti: ‘’ Ciromuz şu an için 40 milyon TL. Önümüzdeki 5 sene içerisinde ise ciromuzu 3 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Her geçen gün büyüyen bir şirketiz. İhracat atağımızla, hedefimize ulaşacağız. Türkiye’de ilk mağazamızı İstanbul’da 2016 yılında açtık. Bugün ülke çapında 7 mağazamız bulunuyor. 2022 yılında ise New York, Belgrad ve Viyana’da mağaza açma planlamalarımız var. Türkiye’de ise Gaziantep, Antalya veya Adana için mağaza görüşmelerimiz devam etmekte.’’

 

‘’Pandemiye rağmen lüks tüketim sektörü yükselişte’’

5 sene içerisinde Türkiye’nin ekonomik açıdan pek çok sınav verdiğini ve sıkıntılı dönemler geçirdiğine vurgu yapan Ayşen Uz, “Bunun en büyük örneği pandemi süreci ve kısıtlamalar oldu. Ancak tüm bunlara rağmen Türkiye ekonomisi büyümeye devam etti. Özellikle lüks tüketim sektörü ekonomik kriz veya dalgalanmalardan etkilenmedi. Araştırmalar da lüks tüketim sektörünün pandemi sürecinden yükselerek çıktığını gösteriyor. Biz de bu sonuçları kendi mobilya sektörümüzde gözlemledik. Büyüme öngörülerimizi sürdürerek mağaza sayımızdaki artış ve operasyonel genişleme hedeflerimizi büyüttük”

 

‘’Ürünlerimiz dünyaca ünlü sanat müzelerinde sergileniyor’’

1970’lerde Milano’da ünlü tasarımcı Aldo Provini tarafında kurulan markamızı ürünleri halen New York Modern Sanatlar Müzesi, Milano Prada Müzesi, Philadelphia Sanat Müzesi ve Chicago Mimarlık ve Tasarım Müzelerinde obje olarak sergileniyor diyen Ayşen Uz sözlerini şöyle tamamladı:’’Rapsel ürünleri dünyanın ünlü pek çok isminin evini süsleyen bir marka. Bunlar arasında Hollywood yıldızları ve dünya siyasetinin en önemli isimleri yer alıyor.’’

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı