Dünyaca Ünlü Grotowski Enstitüsü Aralık’ta BAU Konservatuvar’da

Polonya’daki dünyaca ünlü sanat kuruluşu olan Grotowski Enstitüsü, yeniden İstanbul’da. Enstitü, Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı ev sahipliğinde Aralık ayının ikinci haftası boyunca BAU Pera kampüsünde yeni bir atölye gerçekleştirecek.

Wroclaw merkezli Grotowski Ensitütüsü-Insytut im Jerzego Grotowskiego- ve BAU Konservatuvar arasındaki işbirliği devam ediyor. 2021 Temmuz ayında 4 günlük "Body Constitution” atölyesiyle sadece konservatuvar öğrencilerine değil Türkiye’deki tüm oyunculara açık eğitim veren ve büyük ilgi gören Enstitü, bu sefer Aralık ayının ikinci haftası boyunca BAU Pera Kampüsü’nde yeni bir atölye gerçekleştirecek. 

Uluslararası etkileşimli "Body Constitution” eğitim serisi boyunca, Grotowski Enstitüsü eğitmenleri beden, ses ve ruh üzerinden yalın bir sahneleme anlayışıyla "tiyatro laboratuvarı” bazlı deneysel çalışmalar gerçekleştirecek. 20.yüzyıl tiyatro eğitimini en çok etkileyen ekollerden biri olan Grotowski tekniği, yoğun fiziksel hakimiyet, etkili beden kullanımı ve yoksul tiyatro felsefesiyle halen sahne sanatçıları arasında etkisini sürdürüyor.

Türkiye’nin tarihi ve zenginliğinden etkilendiler

BAU Konservatuarda uluslararası bir eğitim anlayışı sürdürdüklerini söyleyen Sahne Sanatları Öğretim Üyesi Dr. Sercan Özinan, “Grotowski Enstitüsü ile bağlarımız, geçtiğimiz yaz düzenlediğimiz atölye ile pekişti. Çok titiz, yenilikçi ve keşfe açık eğitmenler. Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginliği de onları ayrıca etkiliyor. Özellikle Anadolu türküleri ve dansları. O eğitimlere yalnızca bizim öğrencilerimiz değil, Türkiye’nin dört bir yanından Konservatuvar öğrencileri katılmıştı ve herkes çok memnun ayrıldı. Şimdiki atölye ile giderek uluslararası bir anlayış ile süreci hızlandırıyoruz. Yakında Fransız ve Yunan partnerlerimiz ile söz konusu atölyeyi büyüteceğiz. Fakat asıl olarak, İstanbul’un kalbinden evrensel oyuncuların yetişmesi için uluslararası kampüs ortamı ve yeni işbirliklerine kararlı bir şekilde ilerliyoruz” dedi.

BAU Konservatuvar Sahne Sanatları Bölümü’nün düzenlediği ve 3 sene boyunca sürmesi planlanan bu işbirliğine Fransa ve Yunanistan’dan tiyatro okullarının da dahil olması için çalışmalar sürüyor. İstanbul’da başlayan bu eğitimler, Polonya Wroclaw’da devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı