Ebeveynler “Bağlanmanın Anatomisi” Temasıyla TED Rönesans Koleji Anne-Baba Sempozyumunda Bir Araya Geliyor!

Ebeveynler, Pandemi ile Değişen Dünyada Çevremizle ve Kendimizle Bağ Kurma Sorularına “TED Rönesans Koleji Anne-Baba Sempozyumu”nda Yanıt Bulacak!

Öğrencilerinin sosyal ve duygusal gelişimlerine önem veren TED Rönesans Koleji, bu yıl beşincisini gerçekleştireceği geleneksel Anne-Baba Sempozyumunu 11 Aralık 2021 Cumartesi günü “Bağlanmanın Anatomisi” temasıyla çevrim içi gerçekleştirecek. Anne-Baba buluşmalarında; pandemi sürecinde yaşanan kayıplar, ayrılıklar, iç içe geçmeler, ayrışmalar, bireysel ya da çevresel sınırlarda yaşanan değişiklikler yanında yeniden uyumlanmaya çalıştığımız yaşantımız içerisindeki ilişkilerimiz ve bağlanma süreçleri üzerinde durulacak. Uzman Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Şeniz Pamuk’un, bağlanma süreçlerimizin yaşantımızdaki etkileri; gelişim ebeveyn uzmanı Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’un çocukların iyilik hallerini ve psikolojik sağlamlıklarını geliştirme paylaşımlarında bulunacağı sempozyum için katılım başvuruları alınmaya başlandı.

 

Pandemi ile değişen dünyada, var olan durumlara göre kaygıları yönetme ve iç içe geçme-ayrışma sürecinde dayanma becerisi oldukça önem kazanmaya başladı. Bağlanma alanında yapılan araştırmalar ebeveynin varlığının, yani ebeveynin ya da bakım veren kişinin çocuğun içsel yaşamını kabul etmesinin ve odaklanmasının çocuğun duygusal ve toplumsal açıdan dayanıklı bir genç yetişkine dönüşmesinde büyük etkisi olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda TED Rönesans Koleji Psikolojik Danışmanlık Bölümü, öğrencilerinin sosyal ve duygusal gelişimlerine yönelik çalışmalarla onların gelişimlerinde en önemli kişiler olan anne ve babaları da desteklemek amacıyla her yıl düzenlediği Anne-Baba Sempozyumu’nu bu yıl, “Bağlanmanın Anatomisi” temasıyla çevrim içi webinarlar ve atölyeler ile 11 Aralık 2021’de gerçekleştirilecek.

 

Bağlanma tarzımız kişileri ve ilişkileri nasıl etkiliyor?

TED Rönesans Koleji V. Anne-Baba Sempozyumu; akademisyen, psikolog, yazar Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk “Pandemi Döneminde Çocukların Psikolojik İyiliğini Nasıl Destekleriz?” başlığıyla, Uzman Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Şeniz Pamuk “Pandemi ve Sonrasında Bağlanma Tarzı ve Dış Dünya Algısı” başlığıyla 11 Aralık 2021 Cumartesi günü katılımcılarla bir araya gelecek. TED Rönesans Koleji PDR uzmanları da gerçekleştirecekleri atölyelerle ebeveynlere farklı bakış açılarıyla bağlanma hallerini değerlendirme imkânı sunacaklar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı