“Emekliler emeklerinin karşılığını istiyor”

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş, emeklilerin yarısından fazlasının 2 bin 500 TL ve altında maaş aldığını ve bununla geçinmelerinin mümkün olmadığını söyleyerek, “Bu ülkenin var edilmesinde emeğimiz var ve bu emeğimizin karşılığını istiyoruz” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi, 5. yıldönümü kapsamında Dayanışma Kahvaltısı düzenledi. Yenişehir Belediyesi Kent Konseyi’nde düzenlenen kahvaltıya, sendika üyeleri ve emeklilerin yanı sıra, Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Sol Parti, Emek ve Demokrasi Partisi (EMEP) ile Türkiye Komünist Partisi Mersin İl yöneticileri katıldı.

“SENDİKA OLMAZSA OLMAZ”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş, sendikanın kuruluş sürecinde yaşananları anlatarak, emeği geçen geçmiş başkan ve üyelere teşekkür etti. Karakuş, “Biz sendikayı kurduğumuzda mahkemeye verdi Ankara valiliği, en sonunda Yargıtay tarafından kapatıldı ama KESK sendikaları gibi, Emekli Sen de mücadelesinden vazgeçmedi, anayasa mahkemesine taşıdı. Orada bize söyledikleri şudur: ‘Niye sendika diyorsunuz illa, gidin dernek kurun, bakın var dernekler bir tane de siz kurun’ Bizden dernek kurmamızı istiyorlar. Biz de ısrarla sendika diyoruz. Neden sendika diyoruz? Dernek ile sendika aynı şeyin ifade etmiyor. Sendika zamanı geldiğinde bu ülkede kendilerince bile ücret ayarlaması yaptıklarında en azından örgütünüz varda karşılarına yılda bir kez oturup üyelerimizin hak ve taleplerini, demokratik taleplerini ekonomik taleplerin savunma fırsatı buluyoruz. Bunun için biz sendika diyoruz. Sendika olmazsa olmaz diyoruz ve mücadelemizi bu yolda sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“8 MİLYON EMEKLİ 2 BİN 500 TL ALTINDA MAAŞ ALIYOR”

Emeklilerin toplumsal varlığına bakıldığında oy kullanan insanların neredeyse 3’te 1’ini oluşturduğunu ancak bunun hayata yansımasında bir karşılığı olmadığını belirten Karakuş, “Derler ya yaş 70 işi bitmiş, hükümetin de bakışı aynen böyledir, ‘Siz emekli oldunuz, artık sizin hayatta bir karşılığınız yoktur, siz susun, balık tutun, parklarda gidin oturun, bir köşeye çekilin gazetenizi okuyun, ne işiniz var sendikayla’ diyorlar. Ama biz emekliler bu toplumun önemli bir kesimini temsil ediyoruz, yaklaşık 30-40 yıl ortalama hayatın her alanında her meslekte bu ülkenin var edilmesi noktasında emeğimiz var ve biz bu emeğimizin karşılığını istiyoruz ve mutlaka alacağız” diye konuştu. Yaklaşık 13,5 milyon emeklinin 8 milyonunun 2 bin 500 TL ve altında maaş aldığına dikkat çeken Karakuş,  “Bunun ile bir insan nasıl geçinebilir mümkün müdür? Elbette ki değildir. Bu hepimiz yaşayarak görüyoruz ve biz bunu ters düz etmek için mutlaka emeklerimizi almanın aracı olan sendikamızda örgütlenmek, onu büyütmek, bizi yönetenlerin karşısında dikilerek ‘hak verilmez alınır’ şiarıyla yolumuza devam edeceğiz. Emekliler çok zor durumda bırakılıyor. Kendi tepkilerimiz her gün söylüyoruz ama farkında değiller. Onun için örgütlü olmamız gerekiyor. Çağdaş insan örgütlü insandır” ifadelerini kullandı. Etkinlik, sendika üyeleri tarafından okunan şiirler ve ardından çekilen halaylar ile son buldu.