Enerjisa Enerji, Eşarj’daki hisselerini yüzde 94’e yükseltti

Enerjisa Enerji, 2018 yılından beri çoğunluk hisselerine sahip olduğu Türkiyenin ilk ve en hızlı elektrikli şarj istasyonu ağı Eşarj hisselerini yüzde 94e yükseltti. Eşarjdaki payını yüzde 80den yüzde 94e yükselten Enerjisa Enerji, 42,4 milyon TL karşılığında hisseleri devraldı. Sürdürülebilir gelecek hedefiyle çalışan Enerjisa Enerji, Türkiyenin ilk ve en hızlı şarj istasyonu ağını yönetmeye devam edecek.

Yüzde 20si halka açık ve ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON SE olan elektrik dağıtım ve perakende satışında Türkiyenin lider şirketi Enerjisa Enerji, Türkiyenin ilk ve en hızlı elektrikli şarj istasyonu ağı Eşarj hisselerindeki çoğunluk payını yüzde 94e çıkararak yatırımlarına bir yenisini daha ekledi.  Enerjisa Enerji, 2018 yılında sürdürülebilir ve çevreye duyarlı gelecek kurma misyonu doğrultusunda çoğunluk hisselerine sahip olduğu Eşarj’ın yüzde 14 hissesini daha 42,4 milyon TL karşılığında devralarak çoğunluk hisse payını arttırdı.

Son yıllarda artan elektrikli otomobil talebiyle beraber Türkiye çapındaki istasyon sayısını da arttıran Eşarj, Türkiye ‘ de 2009’dan beri şarj operatörlüğü hizmetini sağlayan ilk oyuncu olma özelliğini taşıyor. Türkiye'de 251 lokasyonda 155’i hızlı şarj istasyonu olmak üzere 468 şarj istasyonu ile faaliyet gösteren Eşarj , Türkiye’nin ilk ve en hızlı elektrikli araç istasyon ağı konumunda yer alıyor. Enerjisa Enerji satın alma sonrasında e-mobilite alanında yenilikçi ve öncü konumunu güçlendirmeyi ve ulaşımın karbonsuzlaşmasına katkıda bulunarak çözümler sunmayı hedefliyor.

 

Murat Pınar: Eşarj ile Türkiyenin en hızlı şarj istasyon ağını örmeye devam edeceğiz

Enerjisa Enerji CEOsu ve Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: “Öncelikle Enerjisa Enerji olarak e-mobilite konusunu Türkiyede ilk kez gündemine alan enerji şirketlerinden biri olmaktan gurur duyduğumuzu ifade etmek isterim. Bugün de 2018 yılından beri çoğunluk hisselerine sahip olduğumuz Eşarj daki payımızı artırarak şirketin yüzde 94üne sahip olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Dünyada hızla büyüyen ve ülkemizi de etkileyecek olan e-mobilite sektörü için de Eşarj ile hazırlıklarımızı yapıyoruz ve sektöre ana iş kollarımızın dışında da öncülük etmeye devam ediyoruz.

Paris İklim Anlaşması’nı ülkemizin de imzalaması ile birlikte Türkiyedeki sürdürülebilirlik bakış açısı ve özel sektörün sorumlulukları da değişecektir. Biz de bu noktada yenilenebilir kaynaklardan dağıtık üretim, verimlilik, yeşil enerji ve depolama gibi sürdürülebilirlik ve teknoloji odaklı ürünlere yatırım yapıyoruz. E-mobilite de bu alanlardan biri ve elektrikli araç sayısının gelecek 10 yıl içerisinde ülkemizde 1 milyona ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla çok büyük bir potansiyel söz konusu. Eşarj olarak biz de hem ülkemiz hem müşterilerimiz için önümüzdeki dönemde hız kesmeden istasyon sayımızı arttırarak Türkiyenin şarj istasyonu alt yapısını en hızlı şarj istasyonlarımız ile örmeye devam edeceğiz.”dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı