Engelsiz Yaşam Parkı Açıldı

Mersin Yenişehir Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliği kente yeni değerler kazandırıyor. Yenişehir Belediyesine ait olan ancak uzun süredir bir kamu kurumu tarafından kullanılan park alanı Mersin Büyükşehir Belediyesine devredildi ve bambaşka bir görünüme kavuştu. İki belediyenin işbirliği ile engelli vatandaşların ve ailelerin huzur ve güven ortamı içinde faydalanabileceği, sosyal etkinlikler yapabileceği bir tesis şehre kazandırıldı.

Mersin Yenişehir Belediyesine ait Menteş Mahallesindeki park alanı Mersin Büyükşehir Belediyesince engelli bireylerin ve ailelerinin sosyal faaliyetlerde bulunabileceği ‘Engelsiz Yaşam Parkı’ olarak yeniden düzenlendi. İçerisinde oyun alanları ve çeşitli kursların verileceği merkezlerin de yer aldığı ‘Engelsiz Yaşam Parkı’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ile birlikte Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP İl Başkanı Adil Aktay, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayyar Tahiroğlu ve meclis üyeleri katıldı. 

Açılış töreninde konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Büyükşehir Belediyesinin parkta yaptığı yenilemelerin ardından parkın engelli bireyler ve aileler için daha konforlu hale geldiğini söyledi. Başkan Özyiğit, “Büyükşehir Belediye Başkanımızla yaptığımız bir görüşmeden sonra buranın tahsisini Büyükşehir Belediyemize yaptık, Büyükşehir Belediyemiz de burayı gerçekten pırıl pırıl yaptı. Çocuklarımızın, gençlerimizin hizmetine sundu.” dedi. 

Yenişehir Belediyesi olarak engelli bireylerin yaşam alanlarını daha güvenli hale getirmek için çalışmalar yapmaya devam edeceklerini ifade eden Başkan Özyiğit,  “Yenişehir Belediyesi olarak Aydın Güven Gürkan Parkı’nda tekerlekli sandalye ile kullanılabilecek salıncağı hayata geçirdik, çevresi korumalı ki orası bir tehlike yaratmasın diye. Alanya Sokağı ve tüm belediye tesisleri engelsiz ulaşım için alt yapısı hazır halde devam ediyor. Ve yine işitme engelliler ile otistik çocukların ortaklaşa kullandığı bir parkımızda gerçekleştirdiğimiz hizmet binası, park ve dernek binası olarak hizmete devam ediyor. Yenişehir Akademi’den bahsetmek istiyorum. Yenişehir Akademi’de 0-3 yaş Erken Çocukluk Eğitimi, 0-6 yaş Gelişimsel Değerlendirme çalışmaları yapılıyor. Burada çocuklarımızın 3 yaşa gelmeden bir engeli varsa ve tespit edebiliyorsa dönüşünü sağlamak oldukça mümkün, daha fazla şansımız var. Onu sağlamak ve velilerimizin gözünden kaçmasını engellemek için bu çalışmaları yapıyoruz, orada bir engel tespit edildiğinde onlara hizmet verebilecek bir rehabilitasyon merkezinin protokolü imzalıyoruz. Bir yıla varmadan Yenişehir’de bir rehabilitasyon merkezini halkımızın hizmetine açacağız. Dileriz ki çok az ihtiyaç olsun ama istatistikler gösteriyor ki yüzde 12 civarında bir engelli popülasyonu ile karşı karşıyayız. Bu engelleri birlikte aşacağız. Nasıl birlikte aşacağız Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer, ilçe belediye başkanlarımız, aileler, çocuklarımız hep birlikte ele ele vereceğiz ve engelleri aşarak güzel, sağlıklı ve mutlu insanların yaşadığı bir ülkenin kapılarını aralayacağız ve bu yolda hep birlikte yürüyeceğiz. Böyle bir tesisi yenileyerek tekrar halkımızın hizmetine sundukları ve en ince ayrıntısına kadar her şeyi düşündükleri için başta Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer olmak üzere bütün emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Başkan Seçer, “Sosyal devleti en üste koymuş insanlarız”Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Uzun süredir burayla ilgili çalışmalar devam ediyordu. Çok zarif, çok şık, işlevsel, kullanışlı, özel çocuklarımızın, ailelerinin huzurla, güvenle gelebilecekleri bir alan haline geldi. Özel yurttaşlarımız için hem Yenişehir Belediyemiz, hem Mezitli Belediyemiz, hem Tarsus Belediyemiz önemli çalışmalar yapıyor. Türkiye’deki diğer ilçe belediyelerimiz ve 10 Büyükşehir Belediyemiz bu alanda çok önemli çalışmalar yapıyor. İşte bu çağdaş, Atatürkçü belediye başkanlarının yapması gereken çalışmalar. Çünkü biz sosyal belediyeciliği, sosyal devleti en üste koymuş insanlarız” ifadelerini kullandı.  Başkan Seçer, işbirliğinden dolayı Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir