EÜ ile İzmir ASKF arasında sağlık protokolü imzalandı

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesi ile İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) arasında maçlarda sahada sağlıkçı desteğine ilişkin intörn hemşire öğrencilerinin kısmi çalışacağı iş birliği protokolü imzalandı.

 

Arş. Gör. Gözde Koçak’ın moderatörlüğünde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen protokol imza törenine EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, İzmir ASKF Başkanı Efkan Muhtar ve EBİLTEM TTO Müdürü Prof. Dr. Şenay Şanlıer katıldı.

 

Protokol töreninde konuşan Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Hemşirelik Fakültemizin alanda yer alması ve sporcularımızın sağlıkçı ihtiyaçlarının karşılanabilmesi çok önemli. İzmir ASKF ve Hemşirelik Fakültemiz bu protokol ile buna öncü oldular.  Ege Üniversitesi olarak spora ve sporculara olan desteğimizi sürdüreceğiz. İş birliğinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“Hemşirelik Fakültesi sahada olacak”

EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “3 yıl süreli imzalanan bu değerli protokol ile ilk yardım eğitimine sahip EÜ Hemşirelik Fakültesi intörn hemşirelik öğrencilerinin Fakültemizde edindiği bilgi ve becerilerini spor müsabakalarında uygulama ve deneyimleme fırsatı elde edecekler.  Aynı zamanda İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun ihtiyaç duyduğu ilk yardım eğitimleri ve gereksinim duyulan diğer eğitimler Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi akademik personellerimiz tarafından verilecektir. Üniversitemizin ve fakültemizin akademik donanımıyla sahada olmasını önemsiyoruz” diye konuştu.

 

“Türkiye’de bir ilk”

Sporda sağlıkçıların gerekliliğinin altını çizen İzmir ASKF Başkanı Efkan Muhtar, “Gerçekleştirdiğimiz bu protokol, Türkiye’de bir ilk. İzmir ASKF olarak 'sağlıkçı olmazsa bu iş olmaz' sloganıyla yola çıktık. Biz, futbol maçlarına çıkarken sahada sağlıkçı yoksa o maç oynanmaz. Protokolün imzalanmasından mutluluk duyuyoruz. Üniversite üst yönetimine ve hocalarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı