Festival Yolculuğuna Başarılı Bir Şekilde Devam Eden Ceviz Ağacı Filmine, Londra’dan Bir New York’tan İki Ödül

Pandemi sebebiyle hâla vizyona girememiş olan Ceviz Ağacı filmi, gittiği festivallerde aldığı ödüller ile konuşuluyor. Şimdiden pek çok ödülü bulunan Ceviz Ağacı filmi, New York’tan “En İyi Film” ve “En İyi Oyuncu” ödülünü alarak döndü.

 

Takipçilerinin heyecanla vizyona girmesini beklediği Ceviz Ağacı filmi, festival yolculuğuna çeşitli ülkelerde devam ediyor. Ekim ayında 7.Balkan Panorama film festivalinde en iyi film ve en oyuncu ödüllerini alan “Ceviz Ağacı”, kasım ayında London City Film Festivali’nden en iyi yabancı film ödülünü alarak ayrıldı. Amerika’da 23 yıldır prestijli etkinlikleri ile tanınan The Artist Forum’un düzenlediği 6. Festival of Moving Image Festivali’nin, gala töreni cumartesi günü New York’ta yapıldı. Ceviz Ağacı filmi damgasını vurduğu törende film “En İyi Film” ve “En İyi Oyuncu” ödüllerine layık görüldü. 

 

Festival yolculuğu devam eden Ceviz Ağacı, 14-20 Aralık'ta yapılacak olan Antakya film Festivali’nde ve ayrıca Mart Ayında Moskova'da gerçekleşecek olan Leonid Khromov International Film Festivali’nde de yarışacak.

 

Ceviz Ağacı En Çok İzleyip Ses Çıkaramayanları Sorumluluğa Davet Ediyor

 

Dramatik anlamda gerilimi de koruyan bir kurguyu daha önce çekmiş olduğu “Üç Yol” filmindeki şiirsel atmosfer deneyimini geliştirdiği bir yapıyla buluşturan Faysal Soysal, içerik olarak darbelere ve kadın cinayetlerine bugüne kadar yapılan örneklerinden farklı pencereden bakıyor.  Türkiye’nin edebiyat birikimini ve sinemayı çok yetkin bir sinematografik formla buluşturan “Ceviz Ağacı” darbeden sonra intihar etmiş olan bir Gardiyan’ın oğlu olan Hayati’nin hayatını ele alıyor. Karısı ve geçmişi ile olan problemlerini aşmanın üstesinden gelemeyen Hayati, kendini kaderin baş döndüren çarkları içerisinde buluyor.  Kaçmak istedikçe yazgının onu kaçtığı şeye dönüştürdüğü bir çıkmaza sonunda teslim olan Hayati, başta kendini ve sonra herkesi, en çok da izleyip de ses çıkarmayanları sorumluluğa davet ediyor. Pandemi sebebiyle hala vizyon bulamayan film, gittiği festivallerden başarı ve övgülerle dönüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı