Gamze Akkuş İlgezdi: Bu Vatanın Evlatları Ticaretinizdan Daha mı Değersiz?

İlgezdi: “Siz bakanınıza güvenmiyorsanız, halkımız nasıl güvenecek?”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi en güvenilir hızlı antijen testlerini ülkemizin ürettiğini ama buna rağmen kullanımının yasak olduğunu vurgulayarak, “Hükümet başka ülkelerin yaralarını sarmakla, yararına çalışmakla övünürken kendi insanının ölümlerini seyrediyor, kendi insanını yok sayıyor. Dünyanın kullandığı bu testleri biz ürettiğimiz halde, bizim Bakanlığımız ne yazık ki böyle bir alım yapmadı ve eczane satışına da izin vermedi, yasal yollardan testlere ulaşım imkânsız” dedi.

 

Gamze Akkuş İlgezdi iktidarın bilimsellikten uzak yaklaşımı ile pandemi sürecini kaosa sürüklediğini ifade ederek, “Halkımızın sağlığına para harcamak yerine ranta, garantili yollara, köprülere, havaalanlarına ödeme yapmayı tercih ediyorsunuz ancak almadığınız önlemlerle, bilimsellikten uzaklaştığınız sürece zaten bu ölümlerin önüne geçemeyiz” dedi.

 

Ürettiğimiz testler ülkemizde yasak

Ülkemizde üretilen ancak kendi vatandaşlarımız için kullanımının yasak olduğu hızlı antijen testleri için bir an bu yanlıştan dönün çağrısı yapan CHP’li Akkuş İlgezdi, “Sayın Bakan Varank, Almanya'da kullanılan ve en güvenilir sonuç veren 5 antijen testinin 2 tanesinin ülkemizde üretildiğini ve yurt dışına yollandığını belirtti. Gelin görün ki Türkiye'de bu testler yasak. Ne gariptir ki Hükûmet başka ülkelerin yaralarını sarmakla, yararına çalışmakla övünürken kendi insanının ölümlerini seyrediyor, kendi insanını yok sayıyor.” dedi.

 

Hızlı antijen testlerinin resmi satışı yasak olduğu için internetten, el altından satıldığını ortaya koyan Gamze Akkuş İlgezdi, “Bu kaçak testlerin güvenliğini denetleyen de yok” dedi.

 

“Ürünü sattığınız ülkeler bu testleri evlere ücretsiz yollarken, o ülkelerde öğrenciler bu testleri hafta 2 kere yaparken bizim evlatlarımız bu teste layık görülmedi. Anlaşılan o ki Sağlık Bakanlığı bu anlamda da tekrar bir fırsatı kaçırıyor” diyen Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi “2022 Türkiye'sinde bu tabloya baktığımda ünlü markaların ayakkabılarını üretmek zorunda olan ancak o ayakkabıları giyemeyen -çok acı ki- Bangladeşli, Kamboçyalı çocuk işçiler geliyor aklıma.” diye konuştu.

 

TBMM’de yaptığı konuşmada testlerin kullanıma başlanması çağrısı yapan Akkuş İlgezdi, “Gerçekten bu vatanın evlatları ticaretinizden daha mı değersiz, daha mı önemsiz?” diye sordu.

 

Gamze Akkuş İlgezdi sözlerini “Ulusların sağlığı zenginliklerinden daha kıymetlidir. Bunu unutmayalım” diye bitirdi.

 

Bakan’a mı AKP’li milletvekiline mi inanacağız?

Gamze Akkuş İlgezdi’den sonra söz alan AKP Niğde Milletvekili Selim Gültekin test kitlerinin güvenilir olmadığını iddia etti. Gültekin’in hızlı antijen testlerinin kullanılmamasını savunmasına tepki gösteren Gamze Akkuş İlgezdi, “Biz Sayın Bakan Varank’a mı inanacağız yoksa AKP Milletvekili Gültekin’e mi? Varank en güvenilir testleri biz üretiyoruz diyor, Gültekin bu testler yeterince güvenilir değil diyor” dedi.

 

Gültekin “Kişilerin kendileri tarafından yapacağı antijen testi sonuçları kayıtlara girmeme ihtimali de olduğu için karantina ve filyasyon süreci takibi, dolayısıyla tedavi süreci daha zor olacaktır” dedi.

 

Açıklamanın anlamsız olduğunu ifade eden Akkuş İlgezdi, "Bu ifadeler mantığa ve bilime aykırı. Siz bakanınıza güvenmiyorsanız, halkımız nasıl güvenecek? Tavsiyem o ki bir araya gelip bir karar verin artık. Gerçi dünya buna karar vermişken sizin karar verememiş olmanız normal. Bulaş zincirini kırmak için Avrupa ve Amerika’nın kullandığı testlerin karantinadan kaçmaya neden olacağını iddia etmek en hafif tabir ile komiktir” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı