‘Gayrimenkul Ticaret Platformu ile Türkiye’yi dünya gayrimenkul piyasasının merkezi yapacağız’

Alım satımdan kredilendirmeye kadar gayrimenkulle ilgili tüm süreçlerin dijital olarak tek bir noktadan yürütüldüğü, Türkiye’nin ilk kapsamlı gayrimenkul ticaret platformu olan GABORAS, MÜSİAD’ın dün iş dünyasını buluşturduğu ve ‘Fark Et’ temasıyla düzenlediği ‘Vizyoner’21 Zirvesi’ne katıldı

 

Zirvede konuşan GABORAS Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Buğa, ‘Dijitali, iklimi, girişimi ve dönüşümü fark etmenin’ önemli olduğu bu yeni çağda, diitalleşmenin beraberinde getirdiği hızlı ve güvenilir bir ticaret platformu ihtiyacını görerek sektörde fark yaratacak girişimi kurduk. Türkiye Gayrimenkul Piyasası’nı uluslararası yatırım için güvenli kılarak Türkiye’yi dünya gayrimenkul piyasasının merkezi yapacağız” dedi

 

 

 

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) iş insanlarını bilgilendirme ve geleceğe hazırlama amacıyla hayata geçirdiği ve ‘Fark Et’ teması ile dün Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Vizyoner’21' Zirvesi’ne Türkiye'nin stratejik ihtiyaçlarına yatırım yapma vizyonuyla faaliyet gösteren güçbirliği SENYAP Yatırım Ortaklığı'nın; MÜSİAD ile Yıldız Teknik Üniversitesi ortaklığında kurduğu GABORAS A.Ş de katıldı. 

 

Dijitali, iklimi, dönüşümü ve girişimi Türkiye ve dünyadaki pek çok kişiye fark ettirmek ve şirketlerin nasıl dönüştüğünü anlatmak üzere düzenlenen zirvede konuşan GABORAS Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Buğa, Türkiye’nin ilk kapsamlı gayrimenkul ticaret platformu olan GABORAS’ın vizyonunu, mevcut faaliyetlerini ve hedeflerini zirvenin öne çıkardığı bu kavramlar çerçevesinde aktardı. 

 

“Dijital dünyaya uyum çağında teknoloji ile fark yarattık”

 

Gayrimenkul sektörünün ‘dijital dünyaya uyum’ kabiliyetini geliştirdiğini, hem sektör paydaşlarının hem gayrimenkul alım satımlarının dijitale taşınmasıyla hızlı, şeffaf ve güvenilir bir ticari platform ihtiyacının doğduğunu aktaran Buğa, “Artık çağ değişiyor. Kurumların dijitale geçtiği, gündelik hayatımızın her alanına dijitalin hâkim olduğu bir dönem başlarken, teknoloji ile doğar doğmaz tanışan kesimi ifade eden ‘Dijital yerli’ gibi kavramlar doğuyor. Böyle bir çağda, heyecan uyandıran yeni fikirler ve toplum hayatına katma değer sağlayan girişimler daima kazandırır. GABORAS da yenilikçi bir fikir üzerine geliştirilen ve sürdürülebilir teknolojiye yatırım yapan bir girişim olma özelliğine sahip. Bu minvalde çağın gerekliliklerini gördük ve diitalleşmenin beraberinde getirdiği hızlı, şeffaf ve güvenilir bir ticaret platformu ihtiyacından hareketle gayrimenkul ticaretindeki alım-satım-kiralama ve kiraya verme işlemlerini dijitale taşıyarak gayrimenkul yatırımcılarının hızlı ve kolay bir şekilde yatırımlarını yönetmelerini sağladık” diye konuştu. 

 

Dijitalleşme, girişim ve dönüşüm ile Proptech’e önderlik ediyoruz

 

MÜSİAD Vizyoner21 Zirvesi’nin ulusal ve uluslararası platformlarda iş insanlarını bilgilendirme, geleceğe hazırlama ve katkı sağlama hedefiyle motive ettiğini kaydeden Buğa, “MÜSİAD bu önemli zirvede ‘Fark et’ temasıyla katılımcıları ‘dijital, iklim, girişim ve dönüşüm’ kavramları üzerinde düşünmeye, bu konularda hedefler tespit edip sorunlara çözüm yolları aramaya çağırarak bir ‘vizyonerlik’ örneği gösteriyor. Biz de GABORAS olarak faaliyetlerimizde bu önemli kavramları temel alarak sektörde fark yarattık ve bu önemli temaya ilham verdik” dedi. 

 

Gayrimenkul sektörünün büyük veri, yapay zeka ve blok zinciri vasıtasıyla düzenlenmesini ve endeksleşmesini hedefleyen GABORAS’ın Türkiye’de ‘Güvenli Gayrimenkul Piyasası’ olma vizyonuyla konumlandığını kaydeden Buğa, “Bu yıl hayata geçirdiğimiz GABORAS Gayrimenkul Ticareti Platformu ile sektörümüz hızlı, kolay ve güvenli online gayrimenkul ticareti ile ilk kez tanıştı. Gayrimenkul sektöründe alıcı, satıcı, kiralayan, kiraya veren, özel taleplerde bulunan, aracı ve temsilci olarak yer alan tüm gerçek ve tüzel kişi veya kuruluşlar, bugün ilk kez gayrimenkul ile ilgili tüm işlemlerini tek bir noktadan ve kapsamlı olarak gaboras üzerinden yürütebiliyor. Türkiye’nin ilk kapsamlı gayrimenkul ticaret platformunu kurarak proptech teknolojilerine önderlik ediyoruz” dedi. 

 

Mali ve hukuki güvence ile uçtan uca takip sistemini kurduk

 

GABORAS olarak teknik destek dışında mali ve hukuki güvence verdiklerini kaydeden Buğa, “Dijital teknoloji ve akıllı kontratlar ile gayrimenkul ticaretine güvenlik sağlayarak gayrimenkulleri geniş kitleler için menkul yatırım boyutuna taşıyoruz. Bu noktada Türkiye Gayrimenkul Piyasası’nı uluslararası yatırım için güvenli kılarak Türkiye’nin gayrimenkul değerini hak ettiği noktaya taşımak ve uygun ülkelerde GABORAS Gayrimenkul Piyasası kurarak Türkiye’yi Dünya Gayrimenkul Piyasası’nın ve finansmanının merkezi kılmak için yola çıktık” diye konuştu.

 

Bu doğrultuda dijital teknoloji ve yerinden kontrol ile gayrimenkulün değer bileşenlerini tam ve doğru olarak tespit ederek TKGM Web Tapu ve Takas Bank Tapu Takas Sistemi ile güvenli satış ve kiralama mekanizması kurduklarını vurgulayan Buğa, “Dijital ödeme teknolojileri ile kira ve taksitli ödemelerin uçtan uca takibini sağlıyoruz. Ticaret Sigortası ile gayrimenkul yatırımcılarının zararının tazmin edilmesini sağlarken, piyasa yatırımcılarının hukuki güvenliğini uzman arabuluculuk ve GABORAS Tahkim Merkezi ile etkin ve hızlı bir şekilde mümkün kılıyoruz” dedi. 

 

Hedef yetkin broker ağı ile borsa statüsü kazanmak

 

Zirvede GABORAS’ın yakın dönem hedeflerini de paylaşan Buğa, “Oluşturduğumuz yetkin ve sermaye piyasası disiplinli emlak broker ağı ile borsa statüsü kazanmayı hedeflediğimiz önümüzdeki süreçte gayrimenkule dayalı menkul kıymet ve kira senetleri ile avantajlı büyük gayrimenkullerin ve projelerin küçük yatırımcının istifadesine sunmayı ve büyük projelerin ve hane halkının gayrimenkul yatırımlarının geniş kitleler vasıtası ile en uygun koşullarda doğrudan finanse edilmesini sağlamayı öngörüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı