Gemlik’te “Körfezime Dokunma” diyenler artıyor

Körfezime Dokunma kampanyasında toplanan imza sayısı 5 bini geçti.

Gemlik’te uzun yıllardır faaliyet gösteren bir kimya firmasının kendi sistemini soğutmak için deniz suyu kullanmak istemesi, ilçede infiale yol açmıştı. Başta Gemlik Belediyesi olmak üzere siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, firma tarafından kurulacak olan derin deniz deşarj sistemine tepki göstermişlerdi. Geçtiğimiz hafta İskele Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması gerçekleştiren Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, kurulacak soğutma sisteminin denize kimyasal madde karıştıracağına ve deniz suyunda ısınmaya sebep olacağını söyleyerek “Gemlik Körfezi’nin artık hiçbir kirletici etkiye tahammülü yoktur” demişti. Basın açıklamasında başta üniversiteler olmak üzere çeşitli kurumların da görüşlerine yer veren Başkan Sertaslan, resmi itiraz sürecinin devam ettiğini dile getirerek imza kampanyası başlattıklarını söylemişti.

İmza sayısı 5 bini geçti

Açıklama günü kurulan masalarda başlayan imza kampanyası, Gemlik’te her kesimden duyarlı vatandaşın desteğiyle devam ediyor. İlçe meydanındaki bilgilendirme masalarında, kurulacak olan sisteme neden tepki gösterdiklerini belirten belediye yetkilileri, daha temiz bir körfez isteyen tüm Gemliklilerden imza topluyor.

Şubat ayı sonuna kadar devam edecek kampanyada şimdiye kadar 5 binden fazla imza toplandı. Kampanya hakkında konuşan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan “Bizlerin görevi körfezimizi kirletici etkilerden korumak, geleceğe daha temiz bir Gemlik Körfezi bırakmaktır” diyerek “Sanayiye karşı değiliz. Sanayi tesislerimiz bizim gözbebeğimizdir. Fakat çevremizi düşünmek zorundayız. Müsilaj kâbusunu unutmadık. Bizler de gerek idareciler gerek tüm Gemlikliler olarak körfezimize sahip çıkacağız. Kirletmek isteyenlere körfezime dokunma diyeceğiz. Gemlik’i seven, geleceğe daha temiz bir körfez ve Gemlik bırakmak isteyen herkesi imza kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı