Gökçe Barajı için Sevindirici Haber!

Yalova için önemli bir su varlığı olan Gökçe Barajı’nın korunması adına alınan kararlar tüm yöre halkını sevindirdi.

 

2009 yılından bu yana Gökçe Barajı ve su toplama havzası ile Yalovalıların su hakkının korunması üzerine hukuki çalışmalar yürüten TEMA Vakfı’nın, Termal ilçesi ve Termal Turizm Merkezi’ne yönelik hazırlanan çeşitli ölçeklerdeki planlara itirazları yargı tarafından haklı bulundu.

 

2019 yılında onaylanan 1/50.000 ölçekli Termal Turizm Merkezi Çevre Düzeni Planı, Gökçe Barajı Havzası için tehdit oluşturacak ve yapılaşmanın artmasına neden olacaktı. TEMA Vakfı bu planı Yalovalıların su hakkını korumak için yargıya taşıdı. Yapılan itirazlar yargı tarafından haklı görüldü ve planın Gökçe Barajı Havzası’ndaki suyun miktarı ve kalitesini etkileyecek olan plan bölümleri iptal edildi. Buna göre; havzanın kısa ve orta mesafeli koruma alanlarında yapılaşmanın artmasına neden olan kararlar ile orman alanlarında turizm bölgesi yapılmasına yönelik kararlar iptal edilmiş oldu.

 

Alınan karardan memnun olduklarını dile getiren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanlarından merhum Hayrettin Karaca’nın Türkiye'nin ilk özel arboretumu olan Karaca Arboretumu'nu da kurduğu il olan Yalova’nın manevi değerinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Ataç ayrıca; “İklim değişikliği etkilerinin her geçen gün daha fazla yaşandığı günümüzde, su varlıklarının korunması daha da önem kazanıyor. Özellikle içme suyu temin edilen barajlarda depolanan suyun miktarı ve kalitesini olumsuz etkileyen uygulamalardan kaçınmak gerekiyor. Planlanan turizm yatırımları, varlığını ve potansiyelini borçlu olduğu doğal su ve orman varlığına zarar vermemeli, aksine koruyucu olmalıdır. Hem turizm yatırımlarının desteklenmesi hem de insanların temiz su ihtiyaçlarının karşılanması, orman ve su arasındaki ekolojik döngüleri tanıyıp koruyan bir planlama ile mümkün olabilir” dedi.

 

Gökçe Barajı Havzası’ndaki ormanlar muhafaza ormanı olarak belirlenmişti

Yalovalıların su ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı’ndaki suyun miktarı ve kalitesi,   su toplama havzasında yer alan orman alanlarına doğrudan bağlıdır. Doğal Kestane, Ihlamur, Kayın, Meşe, Çam türlerinin karışık olarak bulunduğu bu eşsiz güzellikteki ormanlar suyun en yüksek miktarda ve kalitede üretilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle 1985 yılında Gökçe Barajı Havzası’nda yer alan 1052 hektar orman alanı muhafaza ormanı olarak ilan edilmiştir. Bununla beraber Termal ilçesinde turizmi artırmak üzere yapılan planlar Gökçe Barajı su tutma havzasındaki ormanlar ile baraj suyunun miktarını ve kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı