GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU: Özel güvenlik sektöründe küçülme yaşanabilir

Yeni belirlenen asgari ücretin, ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunan GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU; çalışanların ücretlerindeki bu artışın özel güvenlik sektörüne olan yansımalarını da değerlendirdi.  Ülke genelinde 1.300’e yakın özel güvenlik şirketi olduğuna dikkat çeken KÖSEREİSOĞLU “Özel güvenlik hizmeti satın alacak taraflar, seçecekleri özel güvenlik şirketleri konusunda artık daha dikkatli olmalılar” dedi. KÖSEREİSOĞLU ayrıca hizmet satın alacakların kendi maliyetlerini düşürmek için gerekli özel güvenlik görevlisi sayında indirime gitmesinin de bazı güvenlik riskleri beraberinde getireceği konusunda da uyarılarda bulundu. 

 

Ülkemizde ‘özel güvenlik sektör standartlarının gelişim sürecine katkı sağlamayı hedefleyen Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği’nin (GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, asgari ücret zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu. GÜSOD Başkanı KÖSEREİSOĞLU, 2022 yılında uygulanacak asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte sektörde küçülme yaşanabileceğini, işten çıkarmaların olabileceğini ve maliyetlerde azaltmaya gidilebileceğini belirtti.

Türkiye’de 2022 yılında uygulanacak asgari ücret, 16 Aralık 2021 tarihinde 4 bin 250 TL olarak açıklandı. Asgari ücretle çalışan özel güvenlik görevlilerine, maaşlarına ek olarak yol, yemek parası gibi ödemelerinin yanı sıra görev başında kullandıkları teçhizat, haberleşme cihazları, güvenlik ekipmanları, üniforma, gibi kıyafetler de veriliyor. Ayrıca mesai ücretleri ödemeleri ile maaşlarına katkı sağlanıyor. Bazı özel güvenlik şirketleri ise, hizmet süreleri de dikkate alınarak ek ödemeler de yapıyor.

“Güçlü mali ve kurumsal yapısı olan özel güvenlik şirketleri ile çalışılmalı”

Ülke genelinde sektörde yaklaşık 1.300 özel güvenlik şirketinin faaliyette bulunduğunu söyleyen GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, “Asgari ücret açıklandı, herkese hayırlı olmasını diliyorum. Belirlenen bu asgari ücret sonrası işveren maliyetleri yüzde 40’ı aşmaktadır, özel güvenlik sektöründe küçülme olabilir, hizmet satın alanlar maliyetlerinde azaltmaya gidilebilirler. Bu bağlamda yapılacak tasarruflar güvenlik zafiyetlerinin de oluşmasına sebep olabilir. Bazı özel güvenlik şirketleri, SGK ödemelerinde sıkıntı yaşayabilir. Hem sahada çalışan özel güvenlik görevlileri hem de hizmet satın alacak tarafların; bu süreçte mali ve kurumsal yapıları güçlü özel güvenlik şirketlerini seçmeleri doğru bir hareket tarzı olacaktır. GÜSOD üyesi özel güvenlik şirketleri; güçlü kurumsal yapıları ile bu konuda ön plana çıkmaktadırlar” dedi. 

“Asgari ücretteki artış sektördeki sirkülasyonu değiştirmeyecek”

Ülkemizde geçerli özel güvenlik kimlik kartına sahip kişi sayısının 700 binin üzerinde olduğunun altını çizen GÜSOD Başkanı KÖSEREİSOĞLU, sektörde 2021 yılı itibariyle 340 binin üzerine özel güvenlik görevlisinin istihdam edildiğini söyledi. KÖSEREİSOĞLU, “Özel güvenlik kimlik kartına sahip ancak sektörde çalışmayanlar zaman zaman farklı iş kollarını ve diğer sektörleri tercih ediyor. Ayrıca ülke genelinde yeterli ve yeni istihdam alanının oluşturulamaması nedeniyle, üniversiteden yeni mezun olanlar, özel güvenlik sektörünü kısa süreli bir çalışma alanı olarak görüyor. Bu da sektörün gelişim süreci için olumsuz bir durum yaratıyor. Hızlı ve fazla sirkülasyon nedeniyle sektörde istikrar sağlanamıyor. Bunun temel nedeni de özel güvenlik sektöründe uygulanan düşük ücret politikalarıdır. Yeni asgari ücret, bunu belirli bir süre de olsa önleyebilir” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı