Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi 2022 İstanbul Eğitim Dönemi Başvuruları Başladı

Fidan Sanat Vakfı’nın sinema alanında önemli bir eğitim projesi olan Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün de katkıları ile gerçekleştirilecek HBS Hassan Bin Sabit Sinema Akademisinde 8.Dönem İstanbul başvuruları başladı.
 

Mart ayının ilk haftasından temmuz ayı sonuna kadar sürecek eğitim ve etkinlikler İstanbul Eyüpsultan’daki Fidan Sanat Vakfı Genel Merkezinde HBS Sinema Akademisinin yeni eğitim mekânında gerçekleşecek. 

 

Yenilenen mekânda temel teorik eğitimlerin verileceği iki ayrı sınıf, bir kurgu montaj sınıfı, yönetmenlik, sinematografi, ışık ve pratik çekimlerin yapılacağı çok amaçlı bir stüdyo, kurgu, montaj, ses, renk ve efekt teknikleri gibi eğitimlerin verileceği iki mini stüdyo, toplantı salonları ve sosyal alanlar öğrencilerin kullanımına sunulacak.

 

Her yıl mevcut hedeflerini, müfredatını güncelleyip, eğitim ekipman ve araçlarını, geliştiren akademi, beş ay sürecek kapsamlı temel teorik ve pratik eğitimlerini ürettiği kısa eserler ile taçlandırmaya çalışacak.

 

Bugüne kadar İstanbul ve Anadolu'da 12 şehir olmak üzere, yüzlerce sinema sevdalısına teorik ve pratik eğitimler verip, 28 kısa film çekilen akademi bu yıl yine yapılacak mülakat ve değerlendirmelerin sonunda 25 öğrenciye ücretsiz eğitim verip 5 kısa projeyi filme dönüştürecek.

 

Yönetmenlik, Senaryo Yazarlığı, Kurgu Montaj gibi temel derslerin yanı sıra Görüntü Yönetmenliği, Işık Teknikleri, Ses Teknikleri, Film Okumaları, Dramaturji, Pitching Eğitimleri, Uygulama Atölyesi ve birçok workshoplar ile genç yeni sinemacılar yetiştirmeyi hedefleyen Hassan Bin Sabit Sinema Akademisine İstanbul’da mukim olan tüm sinemaseverler başvurabilir.

Ücretsiz sinema eğitimlerinden faydalanmak isteyen ilgililer 1 Mart 2022 tarihine kadar www.hbssinemaakademi.com adresinden akademiye ön başvuru yapabilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı