IC Holding sürdürülebilirlik çalışmalarını Escarus ile merkezileştirecek

IC Holding, grup şirketlerinin ayrı ayrı yürüttükleri sürdürülebilirlik çalışmalarını bütünsel bir yapıda, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri odağında birleştirmek ve merkezi bir sürdürülebilirlik yönetim sistemi kurmak için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) sürdürülebilirlik danışmanlığı şirketi Escarus ile anlaştı. IC Holding CEO’su Murad Bayar, “Sürdürülebilirlik, kurumsal değerlerimizin ayrılmaz bir parçası. Escarus ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğiyle şirketlerimizin devam eden sürdürülebilirlik çalışmalarını merkezileştirip, bu birlikten doğan güç ile sürdürülebilirlik hedeflerimize çok daha sağlam adımlarla ilerleyeceğimiz bir süreci başlatıyoruz” dedi. 

 

İnşaat, enerji turizm, sanayi ve altyapı olmak üzere beş ana sektörde faaliyet gösteren IC Holding, çevre ve toplum adına kalıcı değerler üretmeyi odağına alan faaliyetlerine devam ediyor. Grup şirketlerinde yürütülen sürdürülebilirlik çalışmalarını daha etkili ve merkezi bir performansla gerçekleştirmeyi amaçlayan IC Holding, Türkiye’nin önde gelen yerli ve yabancı şirketleri ve kamu kuruluşlarına profesyonel danışmanlık sunan Escarus ile iş birliğine imza attı. Grup şirketlerindeki iş süreçlerini sürdürülebilirlik ilkesiyle yapılandıran IC Holding, Escarus danışmanlığında merkezi bir sürdürülebilirlik yönetim sistemini kuracak ve bu alandaki tekil çalışmaların Holding bünyesinde daha bütünsel ve verimli yürütüldüğü bir faaliyet zincirini kurumsal yapısına yerleştirecek.  

 

“Kurumsal Sürdürülebilirlik hedeflerimize daha güçlü adımlarla ilerleyeceğiz”

 

IC Holding ile Escarus’u sürdürülebilir bir gelecek hedefinde buluşturan iş birliği, IC Holding CEO’su Murad Bayar ve Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak’ın katıldığı toplantı ile resmileşti. 

 

IC Holding CEO’su Murad Bayar, yatırımcı bir holding olma bilinciyle 50 yılı aşkın bir süredir çevreye, topluma ve ekonomiye katma değer yaratmaya öncelik veren bir yaklaşımla çalıştıklarını vurguladı. Escarus ile yapılan anlaşmanın kurumsal sürdürülebilirlik çalışmalarına güç katacağını söyleyen Bayar“Sürdürülebilirlik ilkemizle grup şirketlerimizde bugüne dek birçok projeyi hayata geçirdik ve bu hedefle aldığımız aksiyonları, geliştirdiğimiz çözümleri faaliyetlerimize başarıyla adapte ettik.  Şimdi tüm bu faaliyetlerimizi bütünsel bir şekilde koordine edeceğimiz ve odağında Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri bulunan bir yönetim sistemi kurarak kurumsal sürdürülebilirlik çalışmalarımızı merkezileştiriyoruz. Bu konuda ilk adımı Haziran ayında IC Holding Sürdürülebilirlik Departmanımızı kurarak atmıştık. İkinci önemli adımımız olan Escarus işbirliğimizle eş zamanlı olarak yine Holding organizasyonumuz dahilinde bir Sürdürülebilirlik Akademisi kuruyoruz. Böylece kurumsal sürdürülebilirliğin tüm grup şirketlerimizde içselleştirilmesine ve çalışanlarımızın ESG konularındaki bilgi ve farkındalıklarının artmasına destek olacağız. Grup olarak hem yatırımlarımızda hem de işletmelerimizde büyüme planlarımızı çevresel etkilerimizi, ekonomik ve sosyal kalkınmayı daima ön planda tutarak yapmaya devam edecek ve merkezi sürdürülebilirlik yönetim sistemimiz ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine tüm şirketlerimizle ortak bir şekilde odaklanacağız. IC Holding olarak ilk sürdürülebilirlik raporumuzu 2022 yılı içerisinde yayınlama hedefimizin verdiği heyecana, Escarus’un profesyonel danışmanlık desteğini ekleyerek sürdürülebilirlik hedeflerimize daha güçlü adımlarla ilerleyeceğimiz yeni bir süreci başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak, böylesine kapsamlı ve bir o kadar anlamlı bir çalışmanın içinde yer almanın mutluluk verici olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Değişimler bir anda olmuyor ve çoğu kez bir sürece yayılarak yaşanıyor. Değişimin sistematik bir yaklaşım dahilinde ele alınması, hem dönüşümün rotasını tayin etmeyi ve dönüşümü yönetmeyi mümkün kılıyor, hem de kurumların olası kırılganlıklarını azaltarak geleceğe daha kararlı adımlarla yürümeleri için sağlam bir baz sağlıyor. IC Holding’in sürdürülebilirliği daha güçlü biçimde yönetmek ve tüm kuruluşları nezdinde orkestrasyonu sağlamak için attığı bu adımın, sadece Holding için değil ülkemiz için de önemli ve faydalı sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Tam da bu yüzden, bu projede IC Holding’e yol arkadaşlığı yapacak olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı