İSM ve Atlas 1948 Mart ayını kadın sanatçılar ile kutluyor

Atlas 1948 ve İSM, Mart ayı boyunca kadın sanatçıların etkinliklerine ev sahipliği yapacak. “Zühre/Sanatçı Kadınlar Ayı” etkinlikleri kapsamında; MUBI ile Yabancı Yönetmen Kadınlar Film Seçkisi, Canlı Süreç Atölyeleri, Yuvarlak Masa Sohbetleri, Performans Serisi, Workshop & Akademik Paneller, Başka Sinema ile Yerli Yönetmen Kadınlar Seçkisi+Seans Ardından Yönetmenler ile Söyleşi, Kısa Filmler Seçkisi ve Açık Çağrı: Solo Performans Gösterisi” sanatseverlerle buluşacak.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, İstanbul Sinema Müzesi ve Atlas 1948, Mart ayı boyunca “Zühre” projesi kapsamında kadın sanatçılar odağında; filmler, söyleşiler, atölyeler ve performanslara ev sahipliği yapacak. 8 Mart gününde kadınlar, İstanbul Sinema Müzesi’ne indirimli giriş sağlayabilecek. Tüm etkinliklerin biletli olacağı “Zühre” programının takvimi @istanbulsinemamuzesi veya @atlas.1948 instagram hesaplarından takip edilebiliyor. 

 

MUBI İLE YABANCI YÖNETMEN KADINLAR FİLM SEÇKİSİ

Beyoğlu Kültür Yolu’nun merkezinde yer alan ve yenilenen dijital alt yapısı ile film festivalleri, gala, ülke sinemaları ve vizyon filmlerinin yanı sıra sahne sanatları ve konserlere de ev sahipliği yapan Atlas 1948 Sineması ile “art house” film seçkileriyle sinema dünyasının lider dijital platformu MUBI beyazperde iş birliği devam ediyor. “Zühre/Sanatçı Kadınlar Ayı” etkinlikleri kapsamında, 4-5-6 Mart tarihlerinde gerçekleşecek, “MUBI ile Yabancı Yönetmen Kadınlar Film Seçkisi”nde; Lübnan Semaları, Titane ve Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız filmleri Atlas 1948 perdesinde gösterimde olacak.

 

BAŞKA SİNEMA İLE FİLM GÖSTERİMİ VE YÖNETMENLERLE SÖYLEŞİ

“Zühre” projesi kapsamındaki bir diğer sinema etkinliği ise “Başka Sinema ile Yerli Yönetmenler Seçkisi” ile 25-26-27 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler”, Banu Sıvacı’nın “Güvercin”, Görkem Yeltan’ın “Yemekteydik ve Karar Verdim” ile Pelin Esmer’in “İşe Yarar Bir Şey” filmleri Atlas 1948’de izlenebilecek. Programda ayrıca belirli seanslar sonrasında oyuncu, yönetmen ve yapımcılar ile söyleşiler gerçekleştirilecek. Seçkideki tüm yönetmen söyleşilerinin moderasyonu ise Zeynep Dilara tarafından gerçekleştirilecek.

 

CANLI SÜREÇ ATÖLYELERİ, SÖYLEŞİLER VE PERFORMANSLAR

Zühre projesi kapsamında 9-11 Mart tarihleri arasında Canlı Süreç Atölyeleri düzenlenirken, 12-13 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek  “Yuvarlak Masa Toplantıları”nda tiyatrodan plastik sanatlara, fotoğraftan illüstrasyona kadar sanatın birçok farklı disiplininde başarı kazanmış kadınlar, konuşmacı olacak. 16-20 Mart tarihleri arasında da İstanbul Sinema Müzesi, bağımsız kadın sanatçıların performanslarına ev sahipliği yapacak.

 

AÇIK ÇAĞRI: SOLO PERFORMANS GÖSTERİSİ

“Zühre/Sanatçı Kadınlar Ayı” etkinlikleri Atlas 1948’de 31 Mart Perşembe günü gerçekleşecek olan “Açık Çağrı: Solo Performans” gösterimiyle sona erecek.

 

Müzik, tiyatro, dans, şiir gibi sanatın birçok alanında, sadece kadın performatif sanatçılarının gösterimlerinden oluşacak seçkide, projeler maximum 15 dakika ile sınırlı olacak. 

 

ZÜHRE // İSM SANATÇI KADINLAR AYI TAKVİMİ

4-5-6 MART // MUBI İLE YABANCI YÖNETMEN KADINLAR FİLM SEÇKİSİ 

8 MART SALI // TÜM KADINLARA İNDİRİMLİ MÜZE GİRİŞİ 

9-10-11 // CANLI SÜREÇ ATÖLYELERİ 

12-13 MART // YUVARLAK MASA SOHBETLERİ 

16-20 MART ARASI // PERFORMANS SERİSİ 

19-20 MART // WORKSHOP & AKADEMİK PANELLER 

24 MART//KISA FİLMLER SEÇKİSİ 

25-26-27 MART // BAŞKA SİNEMA İLE YERLİ YÖNETMEN KADINLAR SEÇKİSİ + SEANS ARDINDAN YÖNETMENLER İLE SÖYLEŞİ 

31 MART PERŞEMBE // AÇIK ÇAĞRI: SOLO PERFORMANS GÖSTERİSİ

MUBI ile Yabancı Yönetmen Kadınlar Seçkisi 

Lübnan Semaları 

Dram | 2020 | Fransızca, Türkçe altyazılı |90 dk, 6+, 10A

Yönetmen: Chloé Mazlo

4 Mart Cuma // 17:30

5 Mart Cumartesi // 18:00

6 Mart Pazar // 14:00

Chloé Mazlo'nun yönettiği Lübnan Semaları, 50'li yıllarda İsviçre'den Lübnan'a giden Alice'in, burada hayatının en heyecan verici günlerini yaşarken ülkede baş gösteren iç savaş ile birlikte değişen atmosferi konu ediniyor. 1950’lerde genç bir kadın olan Alice, sıkıcı anavatanı İsviçre’den ayrılarak güneşli ve hayat dolu Lübnan’a gider. Orada, ilk Lübnanlıyı uzaya göndermek isteyen hayalperest bir astrofizikçi olan Joseph’e âşık olur. Fakat mutlulukla geçen birkaç yılın ardından çıkan iç savaş, bu cennet bahçesini paramparça eder.

Titane 

Gerilim, Bilim-Kurgu, Dram | 2021 | Fransızca, Türkçe altyazılı|108 dk, 18+

Yönetmen: Julia Ducournau

Cannes'dan Altın Palmiye ödülüyle dönen Julia Ducournau imzalı Titane, bir dansçı, 10 yıl sonra kayıp oğluna kavuşan bir baba ve civarda ortaya çıkan seri cinayetler etrafında gelişen olayları anlatıyor. Havalimanında yüzü yaralı bir genç bulunur. İsminin Adrien Legrand olduğunu iddia eder. 10 yıl önce kaybolmuş bir çocuğun adıdır bu. Adrien sonunda babasına kavuşur, ancak bu sırada bölgede bir dizi korkunç cinayet işlenir.

4 Mart Cuma // 19:15

5 Mart Cumartesi // 20:00

6 Mart Pazar // 16:30

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız

Korku – Gerilim – Romantik | 2014 | Farsça, Türkçe altyazılı | 101 dk, 15+

Yönetmen: Ana Lily Amirpour

4 Mart Cuma // 21:15

5 Mart Cumartesi // 16:00

6 Mart Pazar // 18:45

2009'dan bu yana çektiği kısa filmlerle adından söz ettiren Ana Lily Amirpour, daha önce 8 dakikalık bir kısa film olarak çektiği "Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız" yönetmenin ilk uzun metraj filmde ölümün ve yalnızlığın kol gezdiği, İran'nın hayalet kasabası Bad City'ye, musallat olan yalnız bir vampir anlatılmakta. İran'ın Bad City adlı şehrinde tuhaf şeyler yaşanmaktadır. Bu hayalet kasabada fahişeler, uyuşturucu bağımlıları, kadın tüccarları ve daha birçok sefil ruh kol gezmektedir. Ölümün ve umutsuzluğun kol gezdiği bu kasabada bir kadın vampir, kasabanın azılı suçlularının peşine düşer… Arash, babasının uyuşturucu bağımlılığı yüzünden arabasını bir torbacıya kaptırmıştır. Kendisi de bir torbacı olan Arash, arabasını geri almaya gittiğinde adamın öldürüldüğünü görür. Adam, "Kız" adında, şehri lanetli insanlardan arındırmayı amaçlayan bir vampir tarafından öldürülmüştür. "Kız" bir yandan Arash'ın babasını da takip etmektedir. Çılgın bir parti sonrası yolları kesişen ikili, ummadıkları bir aşk yolculuğuna çıkar.

 

Başka Sinema ile Yerli Yönetmen Kadınlar Seçkisi 

Hayaletler 

Dram | 2020 | Türkçe |86 dk, 16+

Yönetmen: Azra Deniz Okyay

25 Mart Cuma // 21:45 *Seans ardından oyuncu ve yapımcı ile söyleşi gerçekleşecektir. 

26 Mart Cumartesi // 19:00 27 Mart Pazar // 15:30

Tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen ve o gün İstanbul’un Sucular Mahallesi’nde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatan Hayaletler'in başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaşıyor. 

Güvercin 

Dram | 2018 | Türkçe | 78 dk, 7+ 

Yönetmen: Banu Sıvacı 

25 Mart Cuma // 17:15 26 Mart Cumartesi // 21:00 *Seans ardından oyuncu ve yapımcı ile söyleşi gerçekleşecektir. 

27 Mart Pazar // 14:00

Banu Sıvacı'ya 2018 Sofya Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü getiren Güvercin, günlerini babasından kalan güvercinlerle ilgilenerek geçiren Yusuf'un, abisinin zoruyla çalışmaya başlamasının ardından çalışma hayatı ve mahalle gerçekleri gibi konularla yüzleşmesini ele alıyor. Yusuf, Adana'nın kenar mahallelerinden birinde, ağabeyi ve ablasıyla birlikte yaşayan bir gençtir. Oturdukları evin çatısında, ölen babasından kalan güvercinlerini tutkuyla besleyip eğitmektedir. Yusuf, Maverdi adını verdiği dişi güverciniyle özel bir bağ kurmuştur. Ağabeyi Yusuf'a, çalışması ve para kazanması konusunda baskı yapar. Kuşlarından başka bir dünyayı tanımayan Yusuf, çalışma hayatı ve mahallesinin gerçekleriyle yüzleşir.

Yemekteydik ve Karar Verdim 

Dram – Aile | 2016 | Türkçe |85 dk

Yönetmen: Görkem Yeltan

25 Mart Cuma // 19:00 *Seans ardından yönetmen ile söyleşi gerçekleşecektir. 

26 Mart Cumartesi // 14:30 

27 Mart Pazar // 18:00

Rıza Gürsoy, geleneksel Kurban Bayramı yemeği için dört bir taraftaki ailesinin fertlerini evine çağırır. Aile babasının günden güne huysuzlaştığından şikâyet eden kızlar, damatlar ve ailenin diğer fertleri bayram sofrası vesilesiyle bir araya gelir; fakat bu toplanma aile bireylerinin eteklerindeki taşları da yerlere dökecektir… Yönetmenliğini Görkem Yeltan'ın üstlendiği, senaryosunu Burcu Aktaş, Yalçın Akyıldız, Nilüfer Uğur Dalay ve Görkem Yeltan’ın beraber kaleme aldıkları Yemekteydik ve Karar Verdim’in yapımcılığı Yeditepe Film'e ait. Rıza Gürsoy ve ailesinin Kurban Bayramı süresince yaşadıklarının anlatıldığı filmde geniş bir oyuncu kadrosu yer alıyor. Arzu Okay, Mehmet Güreli ve Sema Poyraz gibi duayen isimlere, başrollerde Gökçer Genç, Ayçıl Yeltan, Kaan Çakır, Turgay Aydın, Görkem Yeltan, Ilgaz Kocatürk ve Yasemin Zamanpur eşlik ediyor. 

İşe Yarar Bir Şey 

Dram – Aile | 2017 | Türkçe | 104 dk, 7+, 13A

Yönetmen: Pelin Esmer

25 Mart Cuma // 15:30 26 Mart Cumartesi // 16:15 

27 Mart Pazar // 19:30 *Seans ardından yönetmen ile söyleşi gerçekleşecektir.

Pelin Esmer'in senaryosunu yazar Barış Bıçakçı ile beraber yazdığı filmi İşe Yarar Bir Şey, bir tren yolculuğunda tanışan avukat Leyla ile hemşire Canan'ın, kendi ölümünü gözleyen Yavuz ile kesişen hikâyelerini konu ediniyor. Leyla gibi biri neden lise arkadaşlarıyla buluşma yemeğine gider ki? Yirmi beş yıldır hiçbir lise yemeğine gitmemiş… Üstelik 16 saat süren bir tren yolculuğuyla! Hemşirelik son sınıf öğrencisi Canan, o niye trende? Gönlünde oyuncu olmak varken hemşire adayı olarak hiç istemediği bir iş görüşmesine gidiyor. Peki Yavuz? Hareketsiz yatıyor bir pencerenin önünde, seyyar satıcıları, faytonları, sokaktaki insanları izliyor bütün gün. Canan'ı bekliyor, belki de Leyla'yı, belki de bir gece treninde yolları kesişen katil ile şairi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı