İzmir Suluboya Ressamları Derneği 20 Yaşında

İzmir Suluboya Ressamları Derneği  2001 yılında Türkiye’ de il bazında kendi adıyla kurulan ilk suluboya  derneği olma  ayrıcalığına sahiptir ve bir SULUBOYA RESİM OKULUdur.

    Atanur Doğan, Hasan Rastgeldi,Turan Enginoğlu, Ertuğrul Saraç, Hasan Gürsoy  gibi,

farklı teknikleri olan hocalar ders vererek  öğretileriyle İzmir’e çok sayıda suluboya ressamı kazandırmışlardır.

 

   İzmir’ de suluboya ressamlarının büyük çoğunluğu dernek atölyesinden geçmiş, yurda yayılmış,ulusal ve uluslararası yazında yerlerini almışlardır.

 

   İlk resim gereci olarak paleolitik dönem mağara resimlerinde kullanılan ve günümüze dek gelen dayanıklı suluboyanın değerini ortaya çıkarmak gerek.Suyun boya ile buluştuğu coşkunun yöntemlerini araştırmak,çeşitlendirmek,yaygın kılmak, saygınlığını bilmek gerek.  Tolstoy’’SANAT,DÜŞÜNEBİLEN,GERÇEĞİ GÖREBİLEN,TOPLUMU ANLAYABİLEN İNSANLARIN İŞİDİR.

 

   Kuramsal  ve yöntemlere ilişkin yetkin kişilerle söyleşi,uygulamalı sunumlar hem görsel hem de işitsel çalışmalar yapılmaktadır.Bu nedenle üye sayısı 24.500 olan Uluslararası suluboya tekniklerini geliştirme tabanı ‘’WATERCOLOR TECHNİQUES İNTERNATİONAL DEVELOPMENT PLATFORM’’oluşturulmuştur.

 

   Üyeler,görsel sanatlar dallarında emek veren nitelikli kişilere destek vermek ve birlikte yürümek,gelişimi daha verimli kılmaktadır.Diğer illerde ve Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarlarında sergi açmaktadır.

 

    Bacon ‘’GÜZEL SANATLAR,İNSANIN ELİNİN,KAFASININ VE KALBİNİN BİRLİKTE ÇALIŞTIĞI ŞEYDİR’’

    Sivil toplum örgütü olmanın getirdiği sosyal ve kültürel sorumlulukları üstlenen dernek resim bölümünde eğitim gören öğrencilerle birlikte etkinlikler düzenlemenin yanı sıra bütçelerine katkı bağlamında canlı sunumlar yaptırılmakta ve dernek atölyesinde ders vermeleri sağlanmaktadır.

    İlkeli duruşu ve eylemleriyle yükselen dernek 20 YAŞINDA.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı