İzmir’in reklam getirisine ‘Times Meydanı’ önerisi

Türkiye'de ilk kez İzmir'de kullanılmaya başlanan 3 boyutlu dev reklam panoları İZTO üyeleri ve sektör temsilcilerine tanıtılırken bu teknolojiyle kentin Times Meydanı gibi olabileceği ve böylelikle kentin reklamlardan aldığı payın artacağı belirtildi

Ülke genelinde 125 bin kişiye iş imkanı sağlayan ve 17 milyar liralık ticaret hacmine sahip olan reklam sektörü bu payı artırabilmek için 3D teknolojisini kullanmaya başladı. Türkiye'de ilk kez İzmir'de 5 ve 2 metrelik iki farklı boyutta kentin 10 noktasında hayata geçirilen yeni tanıtım araçlarıyla ilgili İzmir Ticaret Odası (İZTO) 52. Reklamcılık, Kamuoyu Araştırma, Açıkhava Reklamcılığı ve Organizasyon meslek komitesi öncülüğünde tanıtım toplantısı yapıldı.

SEKTÖRE TANITILDI
Toplantıya İZTO Meclis Üyesi Filiz Avcı Belet ile komite üyelerinin yanı sıra Türkiye Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği (ARED) Başkanı Şahin Acar, Savron Medya Grup Satış Koordinatörü Ferhat Doğan ile sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan İZTO Meclis Üyesi Filiz Avcı Belet, açık hava reklamcılığının gününüz klasik reklam anlayışının önüne geçmeye başladığını söyledi. Reklamların Ekonomiye Katkısı Raporu’na göre 2020 yılında toplam reklam ve medya yatırımlarının 17 milyar 469 milyon TL olduğunu hatırlatan Belet, “Yapılan her 1 TL’lik reklam ve medya yatırımı, milli gelire 19.4 TL olarak geri dönüş sağladı. Reklam mecralarına bakıldığında ise yatırımların yüzde 90’lık bölümünün TV ve dijital mecralarda yapıldığını görüyoruz. Toplam yatırım içinden sadece yüzde 10 pay alabilen açık hava, basın, radyo ve sinema mecralarının payı yeni teknoloji ile daha da artacaktır” ifadelerini kullandı.

TIMES MEYDANI GİBİ
Sektör temsilcisi Akif Örük de, İzmir'e bir Times Meydanı kazandırılabileceğini vurgulayarak, “Birbirimize destek olursak bu görselliği iyi değerlendirirsek kentimiz bambaşka bir noktaya ulaşırız. Gerek elimizdeki bu teknolojiyle gerekse tasarım alanındaki başarılarımızla İzmir'de mutlaka bir Times Meydanı yapılabilir. Belki biraz daha buna görsel olarak buna çalışabiliriz” dedi.

125 BİN KİŞİYE İŞ
Türkiye Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği (ARED) Başkanı Şahin Acar, sektörün 9 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olduğunu ve 125 bin kişiye iş imkanı sağladığını kaydederken Savron Medya Grup Satış Koordinatörü Ferhat Doğan ise artık dünyanın metaverseye dönüşmeye başladığını, İzmir'in bu dönüşüme son derece açık olduğunu vurguladı. Doğan, “Türkiye'de olmayan bir yapıyla 3 boyutlu dijiküpler yaptık ve kentin 10 farklı noktasına yerleştirdik. Yaratıcı fikirlerin satışa daha fazla katkısı olduğundan hareket ederek bunu gerçekleştirdik” diye konuştu.

3 BOYUTLU VE 5 METRELİK
Her biri 5 ve 2 metrelik olan 3 boyutlu, 4 yüzünde dev ekranların olduğu küp şeklindeki dijital ekranlar aynı zamanda tüm yüzlerini etkileşimli şekilde kullanıp 3 boyut algısı yaratabiliyor. Söz konusu dijiküpler şimdilik Karşıyaka, Bornova, Çiğli, Balçova, Konak gibi kentin işlek noktalarında hizmet veriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı