Kadınlar eşitlik ve değişim için ön saflarda

Türkiye’nin sosyal değişim platformu Change.org’da son bir yıl içinde kadın hakları alanında 900’den fazla imza kampanyası başlatıldı. Kadınların eşitlik ve adalet mücadelesinde iki yıl üst üste en fazla imza, İstanbul Sözleşmesi için atıldı. 

 

Bireylerin ve sivil toplum kuruluşlarının değişim taleplerini ortaya koyduğu sosyal değişim platformu Change.org Türkiye, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi yaptığı açıklamada, kadın hakları alanındaki başlatılan ve en fazla imzalanan kampanyalar hakkında bilgiler verdi:

 

Change.org Türkiye tarafından verilen bilgilere göre, son bir yıl içerisinde Change.org Türkiye’de kadın hakları alanında 985 imza kampanyası başlatıldı. Başlatılan kampanyaların çoğunluğunu, kadına yönelik şiddet vakalarında adalet talebi oluşturdu. Öte yandan, kadınların kullanmak zorunda olduğu regl ürünlerinde 18 KDV’nin kaldırılması, rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısının ücretsiz olması gibi ekonomik adalet talepleri de son 1 yılın öne çıkan kampanyaları arasında yer aldı.

 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ” İÇİN 1 MİLYONDAN FAZLA İMZA!   

1 milyondan fazla kişinin imzaladığı “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” kampanyası kadın hakları mücadelesinde 2 yıl üst üste en fazla imzalanan kampanya oldu. Berrak Tüzünataç, Tülin Özen, Farah Zeynep Abdullah ve Murat Boz gibi ünlü isimlerin de sosyal medya hesaplarından destek verdiği kampanya, Change.org Türkiye’de 1 milyon imzayı geçen üçüncü kampanya oldu. 

 

EZGİ MOLA İÇİN ON BİNLERCE DESTEK 

Kadın hakları alanında en çok destek alan bir başka imza kampanyası “Her Kadın #Regl Ürünlerine Erişebilmeli. 18 KDV Düşürülsün” de 70 binden fazla imza ile kadınların ekonomik adalet talebini ortaya koyuyor.  İmza kampanyasını başlatan 16 yaşındaki Nehir Çetintaş, “Kampanya, her kadının regl ürünlerine herhangi bir zorluk altında kalmadan ulaşabilmesini amaçlıyor” diyor. Ayrıca, Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle, sanatçı Ezgi Mola için başlatılan EZGİ MOLA yalnız değildir. Tecavüz yasallaştırılamaz” adlı kampanya da 20 binden fazla imza ile bu yılın öne çıkan mücadeleleri arasında yer alıyor. 

 

Kadın hakları alanındaki kampanyalar en fazla imzalanan kampanyalar arasında

Her türlü platformda hakları için mücadele eden kadınların, Change.org’u da aktif şekilde kullandığını ifade eden Change.org Türkiye Kampanyalar Yöneticisi Gülçin Şahin, “Kadın hakları alanında başlatılan kampanyalar, en fazla imzalanan kampanyalar arasında. Change.org’da bu alanda en fazla imzalanan kampanyalar, kadınların taleplerini görmek açısından önemli. Ayrıca kadınlar, çevre, hayvan hakları, engelli hakları gibi farklı alanlarda da Change.org Türkiye’de başlattıkları kampanyalarla aktif mücadele yürütüyor.” dedi. 

 

Change.org Türkiye, 8 Mart Kadınlar Günü’nde ayrıca, imza kampanyası başlatarak çevre, hayvan hakları, engelli hakları gibi farklı alanlarda mücadele eden kadınlara da yer verdiği iki özel video da yayınladı.  

 

Change.org/8MartKadınlarGünü

 

Change.org/KadınlarBirlikteGüçlü 

 

8 Mart 2021- 8 Mart 2022 tarihleri arasında Change.org Türkiye’de kadın hakları alanında öne çıkan imza kampanyalarını aşağıda bulabilirsiniz:

 

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz – 1.068.708 imza
Her Kadın #Regl Ürünlerine Erişebilmeli. 18 KDV Düşürülsün – 73.552 imza
7 Farklı Kanser Türünden Koruyan HPV Aşısı Ücretsiz Olmalı 35.265 imza
Dünya liderlerine sesleniyoruz: Afgan kadınların ve kız çocuklarının güvenliğini, hak ve özgürlüklerini koruyun! – 30.491 imza 
#SılaŞentürk için adalet! – 24.247 imza 
TDK’da "Kirli" kelimesinin anlamları arasındaki "Regl olan kadın" ifadesi kaldırılsın! – 24.411 imza 
EZGİ MOLA yalnız değildir. Tecavüz yasallaştırılamaz.- 24.896 imza 
Çocuklarını ve kendini korumak için meşru müdafaa hakkını kullanan #MelekİpekSerbestBırakılsın-  79.279 imza
Elif Sinan İçin Adalet #ElifSinaniçinAdalet – 18.788 imza
#Aleynaçakır ve #EsraHankulu için adalet. Ümitcan Uygun tutuklansın. Etkin soruşturma yürütülsün – 35.221 imza 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı