Lise Öğrencilerinden Kadın Cinayetlerine Özel Besteyle Tepki

Her yıl geleneksel olarak farklı bir temayla düzenlenen İzmir’i Turuncuya Boya etkinlikleri, bu yıl BM’nin “Kadına Şiddetle Mücadele” çağrısına destek veriyor. İzmir Amerikan Koleji (ACI) öğrencileri de İzmir’de ve tüm dünyada süren bu etkinlikler kapsamında kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla özel bir beste yapıp seslendirdi. Öğrenciler ayrıca 2021 yılında katledilen 354 kadın adına ölümsüzlüğü temsil eden zeytin ağacına 354 kurdele astılar. Ancak etkinlik sırasında bile öldürülen kadın sayısı arttı.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 25 Kasım günü 1999 yılında ilan edilen Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında, farklı ülkelerde kadınlara yönelik şiddete ve insan haklarına dikkat çekmek için etkinlikler yapılıyor. İzmir’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen İzmir’i Turuncuya Boya etkinliği de BM’nin çağrısına kulak vererek, bu yılki temasını kadına şiddet olarak belirledi. Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla İzmir turuncuya boyanıyor.
KATLEDİLEN KADINLARA AĞIT…
Türkiye’nin en köklü okullarından İzmir Amerikan Koleji’nin (ACI) öğrencileri de İzmir’i Turuncuya Boya etkinliklerine ve tüm dünyada devam eden “Kadına Şiddetle Mücadele/Orange The World” takvimine dâhil oldu. Okulun Lise 2 sınıfı öğrencilerinden oluşan orkestrası, kadın cinayetlerine ve kadına şiddete karşı bir şarkı besteledi ve seslendirdi. Okulun HE FOR SHE Kulübü tarafından organize edilen etkinlikte, orkestra öğrencileri yazdıkları besteyi kampüste çaldı ve seslendirdi.
ZEYTİN AĞAÇLARINDA ÖLÜMSÜZLEŞTİLER
Etkinlikler kapsamında ayrıca 2021 yılında öldürülen 354 kadın adına ölümsüzlüğü temsil eden zeytin ağacına 354 kurdele asıldı, iki bank turuncuya boyandı. Ancak etkinlik günü bile katledilmiş kadın sayısına ve ağaca asılan kurdelelere yenileri eklendi.

İzmir Amerikan Koleji (ACI) öğrencilerinin katledilen kadınlar için yazıp bestelediği parçanın sözleri:
BIRAKMAM
Ne hale gelmiş bu sokaklar

Yürüyemez olmuşum tek başıma
Nereye baksan ölüm var
Nereye bassan bir mezar
Silahını kapmış yürüyor bana
Gözlerinde yok tek seda
Özür dilerim canım kızım
Olamadım yanında
Yeter artık vurmasan
Bana öyle bakıp durmasan
Yeter böyle konuşmasan
Nefes alsam daralmadan
Bütün güçlerin karşısında
Bağırırım durmam
Direnirim ümitsiz savaşıma
Bırakmam bırakmam
Sen güçlü ben güçsüz
Karanlıklarda savunmasız
Gece uzun da olsa güneş doğar
Bırakmam bırakmam 
Ne zaman baksam arkama
Korkuyla baş başayım 
Nereye baksan bir kâbus
Gerçek bir şeytani masal
Sarıldığım kollar diken
Ağladığım yaşlar uçar 
Ev dediğim bina ve odalar
Tanıdık dehşet kokar

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı