Mersin Agropark’ta firmalarla sözleşmeler başladı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Hamit İzol başkanlığında Mersin Agropark Tarım Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde gerçekleştirildi. Mersin Agropark Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır’ın inşaat alanını gezdirip son durum hakkında bilgi vermesi sonrasında başlayan Meclis Toplantısı’nın ana gündem maddesi de Agropark oldu.

Toplantıdaki sunumunda inşaat aşamasının ilk etabının tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Çakır, toplamda 800 dönüm araziye sahip olduklarını söyledi. Agropark’a inovatif fikri olan firmaların projeleriyle başvurabileceğini ve Bilim Kurulu’nun onayından geçen projelere arazi tahsis edileceğini dile getiren Çakır, yeni tohum ve gübre çeşitleri, nano teknoloji, inovatif teknolojik seralar, yenilikçi tarım makineleriyle ilgili tarıma dair her konuda üretim ve araştırma yapılacak projeler geliştirilebileceğini söyledi. Çakır, Agropark’ta yer almanın avantajını ise, “Tüm tarım ar-ge firmalarının bir arada bulunmasıyla oluşacak sinerjiden yararlanılabilecek. Ayrıca nasıl Amerika’da bilişim sektöründe Silikon Vadisi bir marka ise bizim de hedefimiz tarımda Mersin Agropark’ı markalaştırıp burada yer alan firmaların ürünlerini marka değeriyle birlikte pazarlamasına yardımcı olmak. Ayrıca vergisel avantajlar da olacak. Yurtdışından getirilecek makineler için gümrük vergisi ve KDV’den, yurt içinden alınacak makineler için de KDV’den muaf olunacak. Personel için vergi muafiyeti elde edecek ve yapılan teknolojik ürünse kurumlar vergisinden de muaf olup seri üretim yapılabilecek” diye özetledi.
Yurt çapındaki firmalardan tarım Ar-Ge’sine yönelik çok sayıda talep aldıklarını belirten Çakır, firma sözleşmelerine de söz verdikleri gibi Mart ayında başladıklarını dile getirdi.
Mersin tarımının gelişmesine bugüne kadar Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü’nün büyük hizmet sunduğunu dile getiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise, “Alata devlet kurumuydu. Agropark ise özel sektörün çalışmalarıyla çok daha dinamik, çok daha geniş bir yelpazede ar-ge çalışmaları yapacak. Kısa sürede Türk tarımına büyük katkı sunacağına, buradan somut projeler çıkacağına inanıyorum” dedi. Kızıltan, ayrıca Alata ile MTSO’nun yıllardır omuz omuza başarılı çalışmalara imza attığını ve kent tarımına katkı sunduğunu dile getirdi.
Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş ise tarıma gösterilen ilgi ve yürütülen çalışmalar nedeniyle emeği geçen ve destek olan herkese teşekkürlerini sundu.