MERSİN BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU: “TÜRKİYE’DE AVCILIK YASAKLANMALIDIR”

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, 2021-2022 yılı av sezonunun 21 Ağustos 2021 tarihinde başlaması sebebiyle yapmış olduğu yazılı açıklamasında, avcılığın ekosistemimize ve hayvan haklarına yöneltilmiş bir tehdit olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de avcılığın tamamen yasaklanması gerektiğini belirtti.

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, av sezonunun başlaması sebebiyle yapmış olduğu yazılı  açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İNSANOĞLU EKOSİSTEMDEN ELİNİ ÇEKMELİ”

“ 21 Ağustos tarihi itibariyle başlayan, 2021-2022 yılı av sezonu sebebiyle, Mersin Barosu ve Hayvan Hakları Komisyonu olarak kamuoyuna bildirmek isteriz ki; avcılık, ekosistemimize ve hayvan haklarına yöneltilmiş bir tehdittir. Avın ekolojik dengenin sağlanmasına yardımcı olduğu yönündeki savlar ise gerçekçilikten uzak, insanı tüm canlıların üstünde gören bir görüşün ürünüdür. İnsanoğlunun ekosistemi düzenleme ve tesis etme gibi bir yetkisi de görevi de yoktur.

Merkez Av Komisyonu, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hassas tür ilan edilen üveyik, elmabaş patka gibi türlerin dahi avlanmasına izin vermektedir.  İnsanoğlunun doğrudan ya da dolaylı olarak doğaya müdahalesi, bugün itibariyle ‘iklim krizi’ adı altında birçok felakete sebep olmaktadır. İnsanoğlu ekosistemden elini çekmeli, Türkiye’de avcılık tamamen yasaklanmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir