Mersin Kadın Üretici Kooperatifleri Buluşması Devam Ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi ile Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi’nin yürüttüğü ortak çalışmayla kentteki kadın kooperatifleri, Eski Yoğurt Pazarı’nda beşinci kez bir araya geldi. Stantlarda süs eşyasından çiçeklere kadar birçok ürün yer aldı. Gün boyunca ürünlerini sergileyen ve satışa sunan üretici kadınlar, üretime katılmanın, bir ve beraber olmanın mutluluğunu yaşarken; stantlar vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin Kadın Üretici Kooperatifleri Buluşması tüm hızıyla devam ediyor. Kooperatifçilik geleneğini yeniden canlandırmak, yaşatmak ve geleceğe taşımak için gerçekleştirilen Mersin Kadın Üretici Kooperatifleri Buluşmalarında kadın emeği, üretici gücü, birlik ve beraberlik duyguları yaşatılıyor.

Mersin merkez ve ilçelerde belirli zaman aralıkları ile kurulan stantlarda, kadınlar tarafından üretilen el emeği, göz nuru ürünler ile yöresel lezzetler satışa sunulmaya devam ediyor.

Kadınlar üretime katılmanın mutluluğunu yaşıyor

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi ile Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi’nin yürüttüğü ortak çalışmayla kentteki kadın kooperatifleri, Eski Yoğurt Pazarı’nda beşinci kez bir araya geldi. Stantlarda süs eşyasından çiçeklere kadar birçok ürün yer aldı. Tüm gün boyunca ürünlerini sergileyen ve satışa sunan üretici kadınlar, üretime katılmanın, bir ve beraber olmanın mutluluğunu yaşadı.

Eski Yoğurt Pazarı’nda kurulan stantlarda; Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Hayat Ağacı Kadın Kooperatifi, Toprakana Kadın Kooperatifi, Mezitli Üretici Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Mut Taşhan Kadın Üreticileri ve Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu yer aldı.

Kooperatif üyelerinin el emeği göz nuru ürünlerinin yanı sıra; Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu kadınlarının da ürettiği hasır sepetler ve aksesuarlar ile badem üreticilerinin ve çiçek yetiştiricilerinin de ürünleri göz doldurdu.

Vatandaşlar hizmetler hakkında bilgilendirilirken; minikler sütlerini aldı

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından kurulan stantta ise çocuklara “Süt Senin Gurur Mersin’in” adını taşıyan Okul Sütü Projesi kapsamında sütlerin dağıtımı gerçekleştirilirken; aynı zamanda Büyükşehir’in bilgilendirme broşürleri ile yine Büyükşehir’in hizmetlerinin yazılı olduğu gazetelerden dağıtıldı. Halkla İlişkiler personelleri tarafından ayrıca vatandaşların şikâyet ve talepleri de not alınıp, ilgili birimlere iletildi.

Güngör: “Büyükşehir sayesinde kadınlar üretmeye başladı”

Mersin Kadın Üretici Kooperatifleri Buluşması’nda çiçek standı bulunan ve 3 yıl önce emekli olduğunu belirten Dursun Yalçın Güngör, “Büyükşehir Belediyesi’nin, Vahap Bey’in sayesinde, kadınlar üretmeye başladı. Gülnar’dan tutun da Mersin’e, Erdemli’ye, Tarsus’a kadar bütün kadınlara dokunmaya çalıştılar. Bu anlamda kadınlar hem özgürleşti hem para kazanmaya başladı hem sosyalleşti. Bizler gerçekten çok memnunuz. Benim de 2 çocuğum var. Onların eğitimine bir katkıda bulunuyorum. Çiçek üreterek ve ürettiklerimi satarak hem çocuklarımın eğitimine katkıda bulunuyorum hem özgürleşiyorum hem sosyalleşiyorum. Yani Büyükşehir Belediyesi’ne, Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Ataş: “Ürünlerimiz kalite kazandı”

Mut Taşhan kadın üreticilerinden Tuba Ataş ise ürünleri için vatandaşlardan talep gördükçe ve sipariş aldıkça yaşadıkları mutluluğu şu sözlerle anlattı:

“Biz çok mutluyuz. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyoruz. Buralara geldik, ufkumuz açıldı, ürünlerimiz kalite kazandı ve bütün her şeyi Mut’taki yetiştirdiğimiz ürünleri herkes tanıyor. Her yere uzandı ürünlerimiz. Çok memnunuz ve üretmek istiyoruz. Taşhan’a dönüyoruz, ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Motivasyonumuz daha da artıyor, heyecanlanıyoruz. Hem para kazanıyoruz hem yeni insanlar tanıyoruz. Yenilikler her zaman için çok iyidir ve bize de çok şeyler kazandırdı. Vatandaşlardan çok talep var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir