Mersin Ticaret ve Sanayi Odası 136 yaşında

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), kuruluşunun 136’ncı yılını kutluyor. Kutlama programı çerçevesinde Meclis ve Komite Üyeleri Cumhuriyet Alanı’nda bir araya gelerek Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende ülkenin içinden geçtiği ekonomik sıkıntılara dikkat çeken Mersin’in iş dünyası temsilcileri, zor günlerin çalışanıyla işvereniyle tüm özel sektör temsilcilerinin el ele verip daha fazla çalışıp üretmesiyle atlatılabileceğini vurguladı.

 

MTSO Yönetimi Meclis Üyeleri ve Komite Üyeleri Odanın kuruluşunun 136. yılını Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda kutladı. Cumhuriyet Alanı’ndan bir araya gelen Üyeler saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan okudu. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı A. Hamit İzol’un birlikte anıta çelenk sunması sonrasında çekilen ile fotoğrafı ile tören sona erdi.

 

Kızıltan: “136 yaş daha gençleştik”

Törende konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan sözlerine, “136 yaş daha gençleştik. MTSO, yaş aldıkça gençleşen, sürekli kendisini yenileyen, çağa uyan, üyelerinin de çağa uymasına öncülük eden bir yapıdır” dedi. Ardından ülkenin içinden geçtiği ekonomik sıkıntılara dikkat çeken Kızıltan şunları söyledi:

“Ülkemiz son 3-4 senedir sürekli sıkıntılarla boğuşmaktadır. Krizler, pandemiler, döviz dalgalanmaları. Çalışanıyla, işvereniyle tüm iş dünyasının el ele verip fedakarca çalışması sonucu bugünleri de atlatacağız. Ancak tek başına bu yetmez. Herkesin beklentileri var. Asgari ücret arttı, şimdilerde emeklilerin beklentileri doğdu. İşverenlerin büyük ihtiyaçları var. Sorunlarla boğuşuyoruz. Umuyorum aklıselim galip gelir, bizi yönetenler kamuoyunun, uzmanların ortaya koyduğu fikirleri dinler ve hep birlikte Türkiye’yi ayağa kaldırırız.”

Krizin derinleşip hükümetin kötü olup gitmesi anlayışından kurtulmak gerektiğini de kaydeden Kızıltan, “Elbette Hükümetin yanlışlarını bıkmadan anlatacağız ama üslubumuza da dikkat etmeliyiz. Karşımızdakini incitmeden düşünmeye sevk etmeliyiz. İş dünyası sorumluluk bilinciyle hareket etmeli. Bizim bir siyasi kaygımız yok. Tek kaygımız işimizi kaybetmek. İşyerlerimiz kapanmasın, çalışanlarımız açıkta kalmasın. Bu hedefle hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kızıltan sözlerine, fedakarca çalışmaya devam eden tüm iş dünyası temsilcilerini kutlayıp daha güzel yıllarda görüşme umuduyla son verdi.

 

İzol: “Birlikteliğimiz hiç bozulmasın”

MTSO Meclis Başkanı A. Hamit İzol ise birlik ve beraberlik vurgusu yaptığı konuşmasında şu temennilere yer verdi:

“Bugüne kadar birlikte hareket ettik, birlikte güldük, birlikte üzüldük, tartıştık ama sevgimiz, saygımız hiç bitmedi. Belki her zaman bu görevimizde olmayacağız. Belki önümüzdeki süreçte aramızdan milletvekilleri, bakanlar çıkacak, işlerini çok daha iyi pozisyonlara taşıyacak arkadaşlarımız olacak. Birbirimizle her zaman gurur duymalıyız. Birbirimizi kırar, üzersek yarın yüz yüze bakamayız. Bugüne kadar bu bilinçle, birliktelik içinde hareket ettik bundan sonra da oluşturduğumuz bu güçlü yapı bozulmasın.”

MTSO’da oluşan birlik ve beraberliğin tüm kente yansıdığına da dikkat çeken İzol,

“Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın hizmetleri ve yarattığı dayanışma ruhu kentimizi çok daha güzel bir yer yapacaktır. Buna yürekten inanıyoruz. Odamız işte bu ruh ve anlayışla, kentin birliğine, dirliğine, huzur ve zenginliğine katkı koymaya devam edecektir. Çünkü Mersin ve Mersinliler bunlara layıktır. 136’ıncı yılımız kutlu olsun. MTSO’nun bir parçası olmaktan, siz değerli dostlarımla Mersin’e hizmet etmekten onur duyuyorum” dedi.