MERSİN’DE SANAT RÜZGARI ESTİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Tanıtım Günleri’nde Türk tiyatrosunun eleştirmenleri, sanatçıları, yazarları, yorumcuları ve yönetmenleri ağırlandı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Şehir Tiyatrosu’nun sadece Mersin’de değil, Türkiye’de de parmakla gösterilecek bir yerde olduğunu belirterek, “Bir yıldız gibi parlıyor. Her zaman söylediğimiz gibi sanatın aydınlığını biz tüm Türkiye’ye Mersin’den yaymak istiyoruz” dedi.

Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, Tanıtım Günleri ile sanat dolu günler geçirdiklerini belirterek, “Birçok oyunumuz büyük beğeni topladı. Hep birlikte sahnedeydik. Maharetlerimizi gösterdik; çok mutluyuz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi’nin düzenlediği Şehir Tiyatrosu Tanıtım Günleri’nde Mersin rüzgarı esti. Türk tiyatrosunun duayen isimlerinin katıldığı Şehir Tiyatrosu Tanıtım Günleri’nde Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları birbirinden güzel birçok oyunu sahneye taşıdı.

8 oyun birçok sahnede sergilendi

Tanıtım Günleri kapsamında; Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde ‘Buzlar Çözülmeden’, Nevit Kodallı Sahnesi’nde ‘Vahşet Tanrısı’, Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde ‘Matruşka’, Kongre Merkezi’nde ‘Gökkuşağının Altında’, Nevit Kodallı Oda Tiyatrosu’nda ‘Ölümü Ardından Gezdirenler’, Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde ‘Kozalar’, Kongre Merkezi’nde ‘Aslolan Hayattır’ oyunları sanatseverlerle buluşturuldu. Tanıtım Günleri’nin son gününde ise Nevit Kodallı Sahnesi’nde ‘Sırça Biblolar Okuma Tiyatrosu’ sergilendi.

Tiyatronun duayen isimlerinden yoğun ilgi

Tanıtım Günleri’nde; yazar, eleştirmen, yönetmen, oyuncu, jüri ve komite başkanları, Mersinli seyirciler ile bir araya geldi. Kentteki birçok sahnede sergilenen oyunlarla dolu dolu 6 gün yaşandı. Organizasyona katılan ünlü isimler şunlar:

Yazar, eleştirmen ve Sanat Kurumu Jüri Üyesi Gülşen Karakadıoğlu; eleştirmen Heyecan Veziroğlu; yazar ve yönetmen Özen Yula; Ödül Jürisi Seda Demirel; Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği Başkanı Alper Kafa; Tiyatro gazetesi muhabiri Damla Benuğur; Tiyatronline Genel Yayın Yönetmeni, eleştirmen Yaşam Kaya; eleştirmen, yazar, yönetmen Vecdi Sayar; oyuncu, yönetmen Tuncer Yığıcı; Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri Jüri Başkanı Şaylan Akmen; yazar ve eleştirmen Eren Aysan Yığıcı; İsmet Küntay Ödül Jürisi Ahmet Duman, İsmet Küntay Ödül Jürisi, gazeteci, radyo programcısı Oğuz Kuzey Oğuz; Özdemir Nutku T. Ödülleri Direktörü Metin Güler, Oksijen Gazetesi Sanat Haberleri Gülin Dede Tekin, Hürriyet Gazetesi Sanat Haberleri Bahar Çuhadar Ozyurt, Birgün Gazetesi Sanat Haberlerinden Işıl Çalışkan, Milliyet Gazetesi Sanat Haberlerinden Fatma Seray Şahinlerdemir, Direklerarası Seyirci Ödül Komitesi Başkanı Ömer Şahinbaş, yazar, eleştirmen, İsmet Küntay Ödülleri Jüri Başkanı Hayati Asılyazıcı; oyuncu ve yönetmen Murat Çidamlı, Yeni Tiyatro Dergisi yazarları ve eleştirmenlerinden Mustafa İri, Yetkin Yüksel, Özgür Aziz Kısır ile Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Ragıp Ertuğrul ve Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nazif Uslu.”

Özdülger: “Şehir Tiyatrosu bir yıldız gibi parlıyor”

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Şehir Tiyatrosu Tanıtım Günleri kapsamında Türk tiyatrosunun duayen isimlerini Mersin’de ağırladıklarını anlatarak, “Dolu dolu geçen sanat günleri yaşadık. Gelen duayen isimler de aynı bizler gibi hissettiler. Verilen emek, onca çaba, o büyük özveri ve sanata, yaptığımız işe duyduğumuz o büyük aşkı en iyi şekilde seyirciye, eleştirmenlerimize yansıttığımızı düşünüyorum ve doğal olarak da büyük bir gurur duyuyorum” dedi.

Şehir Tiyatrosu’nun sadece Mersin’de değil, Türkiye’de de parmakla gösterilecek bir yerde olduğunu ifade eden Özdülger, “Bir yıldız gibi parlıyor. Her zaman söylediğimiz gibi sanatın aydınlığını biz tüm Türkiye’ye Mersin’den yaymak istiyoruz. Bu noktada da Mersin Şehir Tiyatrosu’nun çok önemli başarılara imza attığını düşünüyoruz. Yolları ışıklı, ondan eminiz. Daha nice güzel başarılar elde edecekler. Bunları niye bu kadar büyük bir güçle ve güvenle söylüyorum diye düşünürseniz; hem bir sanatçı olarak arkadaşlarımın ve elbette ki tabi Sanat Yönetmenimiz Murat Atak’ın olağanüstü sahnelemesi sayesinde yansıyı görebiliyorum. Hem de davet ettiğimiz eleştirmenlerin ve yazarların tepkilerini, konuşmalarını, hislerini biliyorum. Bu noktada Şehir Tiyatrosu’ndaki tüm arkadaşlarımı ve emek veren herkesi çok kutluyorum” diye konuştu.

Atak: “Mersin’de şahane günler yaşadık”

Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, Türk tiyatrosunun akademik çalışmalarında bulunmuş kıymetli isimleri konuk ettiklerini ifade ederek, “Kendilerine bütün oyunlarımızı izletme imkanı bulduk, Mersinimizi gezdirdik. Hepsi şehrimize hayran oldu. Türkiye’de Türk tiyatrosu kurulduğundan beri bu kadar kişiyi, bu kadar süreyle bir araya getiren başka bir kurum ben hatırlamıyorum. İlk defa Mersin’de böyle bir şey gerçekleşiyor. Aynı zamanda bu gelen kişilerle bizim tiyatromuzu gördükten sonra diğer Şehir Tiyatrolarının da neden bu seviyede olmadığı konusunda bazı sohbetlerde bulunduk. Herkes çok mutlu ayrıldı. Okuma tiyatrolarımız oldu. Birçok oyunumuz gerçekten büyük beğeni topladı” dedi.

Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Bando, Kent Orkestrası, Türk Halk Müziği Topluluğu, Klasik Türk Müziği Topluluğu ile Halk Dansları Topluluğu’nun bulunduğunu anımsatan Atak, “Bu konuda da biraz sükse yaptık desem tam yeridir. Çünkü bütün bu sanat kurumlarıyla, bu sanat kuruluşlarıyla, Belediyemize bağlı bu birimlerle hep birlikte sahnedeydik. Maharetlerimizi gösterdik ve çok mutluyuz. Öncelikle tabi sanata ve sanatçıya verdiği destek dolayısıyla böyle bir çalışmayı başlatıp bütün Türkiye’deki çok önemli isimleri buraya davet edip, onlarla birlikte olmamızı sağlayan Sayın Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyorum ve Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığımız’ın her bireyi, Şehir Tiyatromuz’un her çalışanı o kadar büyük emek verdiler ki, zannediyorum yüzümüzün akıyla çıktık” diye konuştu.