Mersin’de servis krizi kapıda!

Beyoğlu Turizm ve Taşımacılık Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Karapınar, S plakalı servis araçlarının yetersizliğinden dolayı, ciddi anlamda toplu taşıma araçlarına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Akaryakıttaki zamların servis ücretlerine de yansıdığını kaydeden Karapınar, “Mersin Nüfusu iki milyonu aştı. Ancak şu andaki S plakalı araçları, kentteki ihtiyaçları gidermiyor. Bu konuda yetkili kurumların derhal S plakalı araçların artışına onay vermeleri gerekir” dedi.

Eğitim ve öğretim sezonun açılmasına sayılı günler kala, velilerin servis arayışı ve zam konusu sorunu kara kara düşündürmeye devam ederken, S plakalı servis araçlarının yetersizliği de başlı başına bir sorun olarak ortada duruyor. Konuya dair Servis taşımacılığı yapan Beyoğlu Turizm ve Taşımacılık Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Karapınar, mersin nüfusunun iki milyonu aştığını ve mevcut S plakalı araçların ihtiyacı karşılamadığını söyledi.

“S PLAKAYA OLAN İHTİYAÇ İKİYE KATLANDI”

İhtiyacın giderilmesine dair Büyükşehir Belediyesine bir dilekçe ile başvuru yapan Karapınar, “Neden S plaka ihtiyacı vardır? Şehrimiz Mersin, çok fazla göç aldı. Özellikle işyerlerinin artışı, bunun yanı sıra Organize Sanayi Bölgesi’nde üçüncü ve dördüncü etap yapılması, fabrikaların artışı, ayrıca özel eğitim ve öğretim kurumlarının artışı. S Plakaya olan ihtiyacı ikiye katladı” şeklinde bilgi verdi.

“813 ADET PLAKA AZ”

Karapınar, “1997 yılında alınan karara istinaden mersin merkez S plakalarının 813 adet ile sınırlandırılmış olup, 2014 yılında Belediyelerin mücavir alanının genişlemesi ile bu çıkarılan 813 adet plakanın çok az olduğu değerlendirilmiştir. Bu konu istatistik raporlarında mevcut olduğu anlaşılmış, 2016 yılında 210 adet Mersin merkez S plakasının Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa sunulmuştur. Günümüzü baz alarak 2016 ile 2023 yılının nüfusunun aynı olmadığı ve fabrika, iş yeri ayrıca özel okulların açılması ile ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Sorunların giderilmesi için Mersin merkezce plaka ve Tarsus organize Sanayi bölgesi Tarsus’ta bulunduğundan dolayı Tarsus plakaların gerek satış gerek ise kira modeli ile ihale edilmelidir” dedi.

SEÇER’E ÇAĞRI YAPTI

Servis ihtiyacının giderilmesi ve S Plaka konusunda karayolları taşıma kanuna göre Büyükşehirlerde yetki tamamen Büyükşehir Belediye başkanlığında olduğunu vurgulayan Karapınar, “Bu sorunun giderilmesi konusunda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in talimatı ile ihtiyaç karşılığında S plaka sayısının artırılması ile çözüm bulabiliriz. Sayın başkanımız Seçer’in gerekli hassasiyet göstereceğine inanıyoruz. Sorun çözülmediği taktirde, korsan taşımacılık ve denetimsiz araçlar piyasada kol gezmeye başlayacaktır kendilerince hizmet verecekler ve servis sektörü ve taşımacılık sektörünün sıkıntılar ile anılmasına sebep olacaklar. Bu kişiler güvensiz ve eski araçlar ile can ve kamu güvenliğini tehlikeye atacaklardır. Karapınar son olarak, “Şu an şehrimizin merkeze kayıtlı 1018 plakası olup bunların 500’ü bireysellerde, diğer geri kalanı ise şirketlerimizde kayıtlıdır. Bireysellerde bulunan plakalarını yüzde 70’i kendileri sektörde hizmet etmekte olup diğerleri ise yatırım amaçlı alınmış ve kiraya çok afaki rakamlar ile vermektedirler. Buda günümüz ekonomisine ciddi sekte vurmaktadır. Sözün Özünde Mersin Büyükşehir Belediyesi merkezce plaka öncelikli olmak üzere kiraya çıkarabilir, satışa çıkarabilir buna örnek olarak Konya Büyükşehir belediyesi Malatya Büyükşehir belediyesi hatta en önemlisi şehrimizin Büyükşehir belediyesine sınırlarında olan Anamur ilçesinde kira modeliyle verilmiştir. Yani çözüm için emsal kararlar ve icraatlar vardır” dedi.