Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, Kartepe’de Anıldı

12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 101.yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı Kartepe Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Kartepe Kaymakamlığı ve Kartepe Belediyesi öncülüğünde Kartepe Pirelli Anadolu Lisesi tarafından 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 101.yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı Kartepe Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

GENİŞ KATILIM

Anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ali Gökyurt tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu. Düzenlenen programa Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, birim müdürleri, siyasi parti temsilcileri, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  

 

ÖLMEZ BİR ŞAHESER

Anma programda konuşan Pirelli Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ahmet Güzeldal “Bugün İstiklal Marşımızın kabulünün 101. Yılını kutluyoruz. Vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı’mızı bize armağan eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyoruz. Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren İstiklal Marşımız; milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez bir şaheserdir” dedi.

 

ÖDÜLLER VERİLDİ     

Konuşmaların ardından İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi. Resim dalında; İlkokul öğrencileri Osmangazi İlkokulu öğrencisi Ataberk Savaş birinci, Süleymanşah İlkokulu öğrencileri Nurbanu Dülgeroğlu ikinci, Fatma Demiralay üçüncü oldu. Şiir dalında; Rabak Ortaokulu öğrencisi Alperen Akkuş birinci, Hacı Halim Karslı Ortaokulu öğrencisi Ahmet Efe Gençok ikinci, Leyla Sarıgül Ortaokulu öğrencisi Ersin Topçu üçüncülük elde etti. Dereceye girenlere ödülleri Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Dilek tarafından verildi. Ödül töreni sonrasında Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı slayt gösterisi, Pirelli Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro ve orotoryo gösterisi sunulması ile program son buldu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı