Milliyet Enerji Dergisi 2022 yılının gündemini yorumluyor

Türkiye ve dünyanda 2021 yılında yaşanan enerji gelişmelerini ve 2022 yılındaki olası değişimleri ve öne çıkacak konuları Milliyet Enerji Dergisi Aralık ayı sayısında değerlendiriyor.

 

Milliyet Enerji Dergisi dokuzuncu sayısında pandemi ve iklim krizinin etkisinin yoğun bir şekilde hissedildiği enerji sektörünü, alanına yön veren isimlerle değerlendirmeye devam ediyor. Dünya çapında artan enerji fiyatları, petrol ve doğal gaz arzında yaşanan sorunlar ve iklim kriziyle mücadele arasına sıkışan enerji endüstrisinde önümüzdeki yıl önemli değişimler bekleniyor. 27 Aralık Pazartesi günü raflarda yerini alacak dergi, yeni sayısında başta enerji arz güvenliği olmak üzere, 2022’de sektördeki risklere karşı atılacak adımları inceliyor. Önümüzdeki dönem sektörün ezberinin bozulacağı beklentisini uzmanlarla birlikte analiz ediyor. 

Hollandalı enerji risk danışmanlık firması Verocy’nin kurucularından Dr. Cyril Widdershoven, petrol ve doğal gaz jeopolitiğinin rolünün henüz ortadan kalkmadığını, Avrupa Birliği’nin (AB) Yeşil Mutabakatı’nın çok kez değiştiğini ve pandeminin ekonomik etkileri nedeniyle kısa dönemde uygulanamayacağını belirtiyor. Widdershoven, Türkiye dahil olmak üzere enerji sektöründe meydana gelen değişimleri konuştuğu röportajıyla ufuk açıcı bilgiler sunuyor. 

Küresel derecelendirme kuruluşu S&P’den petrol ve doğal gaz uzmanı, direktör Alexander Griaznov ise, enerji şirketlerinin yön değiştiren pozisyonlarını, enerji fiyatlarının ne zaman normalleşeceğini, 2022 beklentilerini Milliyet Enerji’ye özel olarak anlatıyor. Önümüzdeki belirsiz yıla hazırlıklı girmek isteyen sanayiciler ve enerji oyuncuları için kaçırılmaması gereken bu röportaj, somut gelişmeleri dünyanın bu alandaki uzman kuruluşunun öngörüleriyle okuma fırsatı veriyor. TSKB Enerji Çalışma Grubu Başkanı Dr. Kubilay Kavak, geçtiğimiz haftalarda yayınlanan Türkiye Enerji Görünümü 2021 raporunu yorumlayarak, talep ve enerji fiyatlarındaki artışı değerlendirirken, yeni yılın ön plana çıkacak konu başlıklarına ışık tutuyor. 

Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, yeni dönemi planlarken 2021 yılında yaşanan değişimleri dikkat almak gerektiğinin altını çiziyor. En küçük yenilenebilir enerji potansiyelimizi bile değerlendirmek zorunda olduğumuzu belirten Özkök, artık sistem odaklı hedef koyma döneminin sona erdiğini, kaynak odaklı hedef koyarak sistemin yapılandırılması gerektiğini de vurguluyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı (TÜREB) Ebru Arıcı, 45 rüzgar projesinin yolda olduğunu ve rüzgar endüstrimizin ihracat gücünün en az yatırımlar kadar önemli olduğunu aktarırken, SANKO Enerji CEO’su Hakan Yıldırım ise, net sıfır emisyon hedefinin önemine dikkat çekerek önümüzdeki dönemde hibrit yatırımlara odaklanacaklarını ve enerji start-upları’nın önemli hedefleri arasında yer aldığını açıklıyor. 

Milliyet Enerji Perspektif köşesinde ise Mithat Yurdakul, 2022 yılına dair Ankara’dan kulis bilgilerini paylaşarak, önümüzdeki dönemde elektrikli otomobillerin şarj istasyonlarına yönelik kritik bir altyapı düzenlemesi yapılacağını aktarıyor. 

27 Aralık Pazartesi günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Enerji Dergisi’ne, dijital platformlarda Dergilik, gazetelik ve Milliyet e-gazete uygulamalarından da erişilebilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı