Miraç Kandilimiz tüm insanlığın miracı olsun

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yayınladığı bir mesajla bütün İslâm dünyasının ve Kocaelili hemşehrilerinin Miraç Kandilini kutladı.

 

Başkan Büyükakın, Miraç’ın Peygamberimiz Hz. Muhammet (SAV) Efendimizin şahsında, insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku olduğunu belirterek, Miraç Kandili’nin insanlık için bir amaç olarak asırlardır coşkuyla kutlandığını ifade etti. Başkan Büyükakın, Miraç kandilinin tüm insanlığın miracı olması, Ukrayna’da yaşanan savaş gibi tüm dünyada dökülen kanların son bulması temennisinde bulundu.

 

Başkan Büyükakın mesajında, "Mübarek üç ayları idrak ettiğimiz bu günlerde, içinde barındırdığı mübarek gecelerden olan ’Miraç Kandil’ini kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) Efendimizin şahsında insanın manevî dünyasında ulaşabileceği zirveyi göstermesi açısından büyük bir önemi vardır. Bu gecenin özünde her türlü kötülükten arınma insanlığın yararına değerler üretme, fedakârlık, paylaşma, sorumluluk ve ilahi emirlere teslimiyet göstererek yüce mertebelere erişmek vardır. Miraç bir yükseliştir, bir hedeftir. Hem maddî, hem manevî alanda yükselmek; çalışmakla, ilerlemekle ve önem vermekle mümkündür. Miraç ilimde, ahlakta, sanatta, hukukta, iktisatta, medenî yaşamda kısacası insanlığa faydalı her alanda başarılı olmak, örnek bir insan olarak yaşayabilmeyi başarmaktır. Örneğimiz gibi, herkesin ‘emin’ olduğu bir insan olabilmektir. Miraç kötülükten iyiliğe, çirkinlikten güzelliğe, cimrilikten cömertliğe nefretten sevgiye, dağınıklıktan birliğe, ulaşmayı başarmaktır. Bu mübarek gecede yüce dinimiz İslam’ın ’yaratılanı severiz yaratandan ötürü’ prensibini hatırlayıp gönül kapılarımızı herkese açarak, sevgi, saygı ve hoş görü ortamının kurulmasına, birlik beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insanî ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret göstermeliyiz.

 

Bütün hemşehrilerimin mübarek Miraç Kandili’ni tebrik eder; şehrimize, ülkemize hayırlar getirmesini dilerim. İslâm âleminin birlik ve beraberliğine, bütün insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı